Skandhouse Domy szkieletowe - Aktualności

Przepisy UE - zakaz ogrzewania gazem i węglem

zakaz ogrzewania gazem i węglem

21

paź

2022

Przepisy UE - zakaz ogrzewania gazem i węglem

Przepisy UE w sprawie ogrzewania domów i możliwości alternatyw.

Mimo dynamicznej sytuacji politycznej, która zdominowała działania UE w ostatnim czasie, równie aktualnym zagadnieniem pozostaje kryzys klimatyczny oraz przeciwdziałanie degradacji środowiska. W tym celu Unia Europejska wprowadza różnego rodzaju przepisy, które mają na celu wprowadzenie Europejskiego Zielonego Ładu. Ogrzewanie lokali mieszkalnych jest wiodącym źródłem emisji szkodliwych substancji do atmosfery - takich jak dwutlenek węgla, pyły, tlenki azotu etc. Stąd też - w ramach planu REPowerEU wprowadzony ma zostać zakaz sprzedaży kotłów węglowych, olejowych i gazowych. Jak będzie to wyglądało w praktyce oraz jakie są alternatywne możliwości ogrzewania? Zapraszamy do lektury.

Zakaz kotłów gazowych - zasady

Zmiany, które proponuje UE będą dla Polski rewolucyjnymi. Obecnie dominująca ilość domów jest ogrzewana węglem (aż 51%), duży odsetek gospodarstw korzysta też z gazowych instalacji (24%). W ramach programu REPowerEU i pakietu Fit for 55 ma zostać wprowadzony zakaz sprzedaży kotłów gazowych - w przypadku nowo wznoszonych domów, a później także w przypadku tych, które przechodzą generalny remont. Obecna sytuacja polityczna i fakt, że jednym z potentatów na rynku paliwa gazowego jest Rosja sprawił, że przemiany energetyczne są wprowadzane szybciej i intensywniej, niż to zakładano. Przykładowo zwiększono planowany udział energii z instalacji fotowoltaicznych. Alternatywą dla pieców gazowych mają być natomiast pompy ciepła. Do 2030 roku jest w planach instalacja aż 60 mln tego typu urządzeń na terenie krajów członkowskich. Oczywiście zainstalowane już gazowe kotły nie muszą być wymieniane. Warto jednak pamiętać, że w Polsce obowiązuje obecnie zakaz montażu kotłów na paliwa stałe bezklasowe 3 i 4 klas.

Pompy ciepła - jak wybrać

Na rynku pomp ciepła znaleźć można bardzo szeroką ofertę urządzeń. Współcześnie można już wybrać pompę o takiej mocy cieplnej, która będzie zaspokajała zapotrzebowanie całego budynku na ciepło. Innym rozwiązaniem jest połączenie kilku pomp ciepła. Wyróżnia się pompy ciepła gruntowe oraz powietrzne, jak i hybrydowe wersje powietrzno-gruntowe. Najpopularniejsze pozostają obecnie pompy powietrzne, gdyż ich montaż jest najłatwiejszy. W przypadku nowych domów można jednak zdecydować się na pompę gruntową, która stanowi rozwiązanie nieco pewniejsze (zwłaszcza w dobie zmian klimatycznych, z uwagi na to, że temperatura gruntu jest stabilna.

Jeżeli pompa ciepła ma służyć nie tylko do ogrzewania wody użytkowej, ale i budynku to najlepszym wariantem będzie właśnie taka pompa. W sytuacji, gdy inwestor dysponuje większą powierzchnią działki możliwy jest montaż pompy z wymiennikiem poziomym. W przypadku, gdy parcela jest mniejsza - będzie to wymiennik pionowy. Istotny jest też współczynnik COP (coefficient of performance), który mierzy efektywność pompy - a więc to, ile energii elektrycznej trzeba włożyć w proces dostarczenia energii cieplnej do domu. COP jest jednak zależny od wielu zmiennych. Pompę ciepła dobrze jest dobierać pod kątem tego, jak duża jest powierzchnia, która musi być ogrzana. Każdorazowo istotne jest też zagwarantowanie maksymalnej izolacyjności cieplnej. W Skand House cel ten realizujemy poprzez cieplny montaż okien i drzwi, wykorzystanie najlepszej jakości materiałów i technik izolacyjnych.

Podsumowując

Pompy ciepła najlepiej jest połączyć z instalacją fotowoltaiczną. Takie rozwiązanie jest łatwe do wprowadzenia w przypadku szkieletowych domów drewnianych. Ich izolacyjność cieplna jest na optymalnym poziomie, dzięki wykorzystaniu najwyższej jakości surowców. W Skand House współpracujemy tylko z najlepszymi producentami prefabrykatów, natomiast elementy drewniane pochodzą ze zrównoważonych upraw. Decydując się na montaż pompy ciepła oraz fotowoltaiki w drewnianym domu tworzy się niemal dom pasywny. Łatwo zauważyć, że tego rodzaju budownictwo jest rozwiązaniem, które w przyszłości może zdominować rynek. Zwłaszcza, jeśli weźmie się pod uwagę to, że sam proces wznoszenia drewnianych domów szkieletowych typu skandynawskiego lub w technice Steico jest przyjazny dla środowiska.

Pozostałe aktualności

13

mar

2024

Korzyści dla zdrowia i komfortu mieszkańców

Drewniane domy wznoszone w oparciu o konstrukcje szkieletową to forma, która oferuje wiele zalet dla inwestorów oraz użytkowników.

Czytaj więcej

13

lut

2024

Jak chronić dom przed wilgocią?

Drewniane domy szkieletowe to doskonałe miejsce do mieszkania również ze względu na panują

Czytaj więcej