ARCHITEKT WNĘTRZ – CZY WARTO SKORZYSTAĆ Z JEGO POMOCY
Pewnie wielu z was zastanawia się czy jest sens korzystać z usług architektów wnętrz. Według nas tak, ponieważ pomoc fachowej osoby w projektowaniu pomieszczeń w nowo budowanym domu jest szczególnie ważna. Niewielu z nas ma wiedzę i doświadczenie w koncepcyjnym i spójnym urządzaniu całego domu od podstaw. Wiedza i doświadczenie w tym zakresie muszą być rozległe, a do tego dochodzą co chwilę nowe materiały i rozwiązania techniczne. Architekt dzięki przygotowanym wizualizacjom pozwoli zawczasu zobaczyć jak będą wyglądały wnętrza i bez problemów naniesie odpowiednie poprawki. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda gdy trzeba robić przeróbki w już istniejącym domu, nie przewidując pewnych rozwiązań wcześniej. Generuje to dodatkową frustrację oraz koszty których unikniemy dzięki współpracy z architektem.
Poniżej dowiesz się co może zaproponować Ci architekt wnętrz i jak wygląda z nim współpraca. Jeżeli zainteresuje Cię ten temat, to skontaktuj się z nami. Chętnie pomożemy w urządzaniu twojego wymarzonego domu.
PROJEKT IDEALNIE DOPASOWANY
Współpraca projektanta wnętrz z klientem rozpoczyna się od poznania jego zainteresowań oraz upodobań. Każde wnętrze może się różnić w zależności od tego dla kogo jest projektowane, dlatego ważnymi elementami do określenia są tutaj ulubione style i kolory jak również sam styl życia klienta. Podejmując współpracę z projektantem wnętrz mamy pewność, że efekt końcowy będzie przestrzenią idealnie dopasowaną do naszych teraźniejszych i przyszłych potrzeb oraz planów.
FUNKCJONALNOŚĆ
Aranżacja wnętrz zapewni odpowiednie doświetlenie, uzyskanie funkcjonalnego rozkładu mebli i sprzętów, pomoże również w odpowiednim rozmieszczeniu gniazdek i włączników. Przy projektowaniu wnętrz brane są pod uwagę nawyki mieszkańców, aby nawet zwykłe przedmioty codziennego użytku zyskały dla siebie odpowiednie miejsce. Przemyślane wnętrze pozwoli właściwie zaplanować instalacje wewnętrzne w budynku oraz przewidzieć miejsce pod zabudowy meblowe. We wcześniej przemyślanym układzie uzyskujemy pewność, że korzystanie z każdego pomieszczenia będzie dla nas czystą przyjemnością.
OSZCZĘDNOŚĆ CZASU I PIENIĘDZY
Każdy projekt bazuje na budżecie określonym przez klienta. Nie zawsze konieczne jest wykonanie mebli na zamówienie, można również korzystać z już istniejących modeli i uzyskać równie piękne i funkcjonalne wnętrza. Projekt od architekta wnętrz umożliwia również obejrzenie na podstawie wizualizacji dokonanych wyborów i naniesienia niezbędnych zmian. Oszczędzi to wiele czasu, jaki trzeba byłoby spędzić w sklepach i potencjalnych błędnych decyzji przy zakupie nieodpowiednich materiałów.
SPOKÓJ I KONTROLA SYTUACJI
Każdy kto budował dom wie ile stresu związane jest z jego wykończeniem. W związku z tym warto przemyśleć współpracę z projektantem wnętrz. Dzięki temu uzyskujemy sprawnie zorganizowany proces projektowana oraz wykańczania budynku. Takie podejście pozwoli pozostawić w pamięci wyłącznie miłe wspomnienia.
KROK PIERWSZY - ZEBRANIE INFORMACJI
Pierwszy etap współpracy rozpoczyna się od zebrania informacji, jest to forma ankiety która pozwala na dokładną analizę potrzeb i oczekiwań klienta. Zebrane informacje posłużą w dalszych krokach do stworzenia koncepcyjnych wnętrz. Podczas konsultacji należy określić budżet, który ma zostać przeznaczony na realizację, jak również jaki styl ma panować we wnętrzach i czy występują jakieś niestandardowe elementy, które należy uwzględnić w projekcie np. specjalny rodzaj oświetlenia itp.
KROK DRUGI - PROJEKT KONCEPCYJNY
Przed przystąpieniem do projektowania wykonywana jest inwentaryzacja przestrzeni, która ma zostać zaaranżowana. Na podstawie pomiarów i zdjęć wykonywane rzuty stanowiące podstawę dalszej pracy. Jeżeli budynek jest przed lub w trakcie budowy, bazę stanowi projekt budowlany. W tym kroku architekt przygotowuje kilka propozycji aranżacji wnętrz. Na rysunkach przedstawiona zostaje lokalizacja wszystkich elementów wyposażenia wraz z wymiarami. Po uzyskaniu uwag dotyczących wybranej koncepcji oraz naniesieniu korekt, powstaje finalny funkcjonalny układ wnętrz.
KROK TRZECI - WIZUALIZACJE I PROJEKT FINALNY
Na podstawie zaakceptowanego układu funkcjonalnego tworzony jest model trójwymiarowego pomieszczenia. W tworzonej wizualizacji uwzględnione zostają również preferencje klienta. Po zapoznaniu się z wizualizacjami i naniesieniu ostatnich korekt tworzona jest finalna wersja. Wraz z finalną wersją projektu wnętrz zostaje stworzone zestawienie materiałów, które zawiera między innymi modele mebli, opraw oświetleniowych, okładziny ścienne i podłogowe. Zostają również uwzględnione elementy uzupełniające takie jak dywany, obrazy, różnego rodzaju ozdoby wraz z informacjami o modelu i producencie.
KROK CZWARTY - DOKUMENTACJA TECHNICZNA I REALIZACJA
W oparciu o wykonaną koncepcję architekt wnętrz przygotowuje poszczególne rysunki techniczne, które będą przydatne podczas prac wykończeniowych w budynku. Naliżą do nich projekt instalacji elektrycznych i wodno-kanalizacyjnych jak również projekty ścian, które wymagają zmian w ich układzie. Zostają przygotowane szczegółowe projekty wykończenia podłóg, ścian i sufitów. Architekt rysuje projekt dokładnego wykończenia łazienek, kuchni wraz z niezbędnymi wizualizacjami tych pomieszczeń. Dzięki temu każdy wykonawca wie jak ma wykonać swoje zadanie. Architekt wnętrz to również osoba która skoordynuje prace wykończeniowe na budowie i dopilnuje odpowiedniej jakości wykonania.