Skandhouse Domy szkieletowe - Aktualności

Jak chronić dom przed wilgocią?

13

lut

2024

Jak chronić dom przed wilgocią?

Drewniane domy szkieletowe to doskonałe miejsce do mieszkania również ze względu na panujący wewnątrz przyjazny mikroklimat. Niestety, również w tak nowoczesnym i ekologicznie świadomym budownictwie można doświadczyć problemów z wilgocią, która generuje wiele problemów.

Jak zapobiec pojawieniu się nadmiernej wilgoci oraz zachować się w przypadku jej pojawienia się?

Mikroklimat wolny od nadmiaru wilgoci

Wilgoć w domu to problem mogący wynikać z kilku czynników – tak wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Kluczowa dla zabezpieczenia domu z zewnątrz jest odpowiednia izolacja. W przypadku techniki skandynawskiej oraz technologii Steico taką izolację gwarantuje drewniana konstrukcja oraz wełna mineralna. Należy jednak pamiętać o tym, że również istotne są odpowiednio dobrane okna oraz drzwi. Kompleksowe rozwiązania proponowane przez firmę Skand House, takie jak np. ciepły montaż, pozwalają zagwarantować takie zabezpieczenie.

Czynnikiem wpływającym na obecność wilgoci mogą być również uwarunkowania wewnętrzne. Ta szeroka kategoria obejmuje wilgoć w postaci pary wodnej generowaną podczas codziennych działań – prania, kąpieli, zmywania. Pary wodnej trzeba pozbywać się poprzez odpowiednią wentylację. W przeciwnym razie powstaną warunki sprzyjające rozwojowi pleśni oraz innych grzybów – wpływających na komfort domowników, ale i szkodliwych dla zdrowia. Szczęśliwie w domach drewnianych szkieletowych troska o wentylację jest widoczna już na etapie powstawania konstrukcji. Drewno jest surowcem oddychającym, pozwalającym zachować warunki konstrukcji dyfuzyjnie otwartej.

Bezpiecznie i komfortowo

W drewnianych domach szkieletowych, jakie proponuje firma Steico panuje zatem optymalny poziom wilgotności, a nasycenie tlenem utrzymuje się na jednolitym poziomie. Przyjazne dla domowników warunki gwarantują bezpieczeństwo od szkodliwych następstw kontraktu z grzybami czy pleśnią.

Oczywiście prócz tego, że domy drewniane typu szkieletowego są konstrukcjami o minimalnym ryzyku pojawienia się zagrożeń związanych z zawilgoceniem – warto troszczyć się o stan tego domu – poprzez regularnie przeprowadzane kontrole szczelności izolacji czy sprawności wentylacji. Można także wprowadzić kilka prostych zmian, obejmujących:

  • zmniejszenie ilości roślin w pomieszczeniach – sprzyjają bowiem one wytwarzaniu większej ilości wilgoci czy pary wodnej;
  • umieszczenie na ich miejscu roślin pochłaniających wilgoć – takich jak np. fikusy czy paprocie;
  • lekkie „przemeblowanie” – odsunięcie mebli od ścian, zapewnienie przepływu powietrza;
  • kupno osuszaczy powietrza, elektrycznych lub manualnych – do pomieszczeń kuchennych, łazienek;
  • wietrzenie – otwieranie okien, nawet na krótki czas, lecz codziennie;
  • zmniejszenie zbyt wysokiej temperatury wewnątrz;

Wilgoci w domu, zwłaszcza w domu drewnianym, można łatwo uniknąć. Należy jednak mieć świadomość, że zbyt suche powietrze także nie jest korzystne dla zdrowia. Konstrukcje tworzone przez Skand House wyróżniają się przyjaznym mikroklimatem panującym wewnątrz. Dzięki unikalnemu podejściu do projektowania oraz reagowaniu na aktualne trendy na rynku, jak i na oczekiwania klientów Skand House cieszy się renomą na regionalnym rynku budowlanym. Domy powstałe w technice Steico oraz technologii skandynawskiej stanowią inwestycję na wiele lat – gwarantującą optymalny mikroklimat wewnątrz.

Pozostałe aktualności

13

mar

2024

Korzyści dla zdrowia i komfortu mieszkańców

Drewniane domy wznoszone w oparciu o konstrukcje szkieletową to forma, która oferuje wiele zalet dla inwestorów oraz użytkowników.

Czytaj więcej
Budowa domu w 2024 roku

05

sty

2024

Budowa domu w 2024 roku

Na rynku nieruchomości od ponad dwóch lat panuje spore zamieszanie. Skokowo rosną ceny mieszkań, a zapotrzebowanie na lokum zdecydowanie przewyższa tempo powstawania nowych osiedli.

Czytaj więcej