Q&A tło

Projekty domów szkieletowych

Pytania i odpowiedzi

Jak trwałe są domy budowane w technologii szkieletu drewnianego?

Domy szkieletowe to bardzo trwałe konstrukcje. Dom zbudowany w odpowiedni sposób i z dobrych materiałów zagwarantuje nam spokojny sen przez długie lata. Do tej pory funkcjonują budynki wykonane w konstrukcji szkieletowej wybudowane prawie 200 lat temu.

Czy domy wybudowane w szkielecie drewnianym są łatwopalne?

To jeden z większych mitów jaki występuje. Domy szkieletowe mają podobną klasę odporności na ogień jak domy murowane. Taki budynek z zewnątrz i w przegrodach ścian jest izolowany wełną, która stanowi skuteczną zaprę dla płomieni. Dodatkowo wewnątrz całą konstrukcję zamyka się płytami gipsowymi, które również ograniczają rozprzestrzenianie się ognia.

Jak ciepłe są domy szkieletowe?

Domy tego typu niemal całkowicie pokryte są izolacją termiczną, w związku z tym charakteryzują się bardzo niska przepuszczalnością cieplną. Dodatkowym atutem jest ogrzewanie, bądź chłodzenie wyłącznie powietrza wewnątrz budynku. To pozwala na szybsze uzyskanie zamierzonej temperatury, a co za tym idzie redukcję kosztów.

Czy mieszkanie w domu szkieletowym ma wpływ na zdrowie?

Ma i to bardzo pozytywny, jest to jedna z najbardziej przyjaznych człowiekowi technologia budowy. W zdecydowanej większości budynki szkieletowe są budowane z naturalnych materiałów, nie ma więc obawy o przebywanie w niezdrowym środowisku.

Czy domy tego typu są narażone na zgnicie, bądź zjedzenie przez szkodniki?

To kolejny mit, który należy obalić. Drewno konstrukcyjne jest suszone próżniowo, w procesie tym zostają zabite wszystkie pasożyty i zarodniki pleśni. Drewno po przejściu takiego procesu jest pozbawione substancji odżywczych i w pełni nadaje się do budowy. Dodatkowo konstrukcja drewniana budynku jest całkowicie odizolowana od warunków zewnętrznych, więc żadna wilgoć ani szkodniki nie mają do niej dostępu.

Czy na podstawie projektu domu murowanego można wybudować dom szkieletowy?

Zdecydowanie tak, każdy projekt stworzony z myślą o technologii murowanej można szybko i bezpiecznie przerobić na szkielet drewniany.

Jak długo buduje się domy w technologii szkieletowej?

Bardzo szybko. Do stanu deweloperskiego domy tego typu buduje się od 3 do 6 miesięcy. Jest to jeden z większych atutów domów szkieletowych.

Czy decydując się na dom drewniany nie niszczymy środowiska?

Budowanie domów szkieletowych lub drewnianych w przeciwieństwie do innych technologii ma pozytywny wpływ na nasze środowisko. Podczas gdy produkcja materiałów dla tradycyjnego budownictwa generuję wiele szkód klimatycznych, materiały dla budynków drewnianych są naturalne i ekologiczne. Producenci drewna dbają o zrównoważoną wycinkę drewna i nasadzają kolejne żeby nie zabrakło materiału w przyszłości.

Co to jest próba szczelności budynku?

Próba szczelności ma za zadanie wykryć ewentualne nieszczelności budynku, które mogą wpływać na większe zużycie energii cieplnej. Test polega na wytworzeniu nad- lub podciśnienia wewnątrz budynku, dodatkowo uzupełniony jest za pomocą generatora dymu i kamery termowizyjnej.

Co to jest otwartość dyfuzyjna?

Jest to swobodne odprowadzenie pary wodnej z przestrzeni ściany- budynek oddycha. Odprowadzenie pary wodnej jest potrzebne, aby uchronić konstrukcję przed zawilgoceniem i pleśnią, jest to także zabezpieczenie przed powstawaniem mostków termicznych, a co za tym idzie, utrzymanie właściwości izolacyjnych wełny.

Jaka jest akustyka domu szkieletowego?

Dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów i technologii, akustyka w domu domu drewnianym może być bardzo zbliżona do domu murowanego.