Skandynawska

Technologia skandynawska budowy domów

TECHNOLOGIA BUDOWY DOMÓW SZKIELETOWYCH

Domy budowane w technologii szkieletu drewnianego stawiane są z powodzeniem na całym świecie od setek lat.  

Domy szkieletowe ze względu na region i klimat w którym są stawiane, różnią się od siebie pod względem konstrukcji, jak i materiałów wykończeniowych. Chcąc sprostać oczekiwaniom klientów, oraz dostosować się do warunków klimatycznych występujących w naszym kraju, przenieśliśmy technologię budowy domów szkieletowych ze Skandynawii.

Budynki stawiane w tej technologii charakteryzują się wysoką energooszczędnością i trwałością, a wszystko to dzięki zastosowaniu materiałów wysokiej jakości w połączeniu ze starannością wykonania.

Technologia skandynawska budowy domów

PROJEKT ARCHITEKTONICZNY I KONSTRUKCYJNY

Budowa domu to proces wieloetapowy, w którym występuje wiele detali. W związku z tym łatwo o pomyłki i niedomówienia.

W firmie Skand House nie zostawiamy tego etapu przypadkowi, nasi architekci oraz konstruktorzy posiadają wieloletnie doświadczenie w projektowaniu budynków w technologii szkieletu drewnianego. Na podstawie dostarczanych nam projektów, bądź indywidulanie tworzonych przez nas przeprowadzamy ich analizę w celu wychwycenia błędów oraz dostosowania ich do indywidualnych potrzeb naszych Inwestorów.  

projekt domu szkieletowego

DREWNO STOSOWANE PRZY BUDOWIE DOMÓW SZKIELETOWYCH

Do budowy domów używamy wyłącznie najwyższej jakości drewna konstrukcyjnego klasy C24 oraz klejonego KVH i BSH pochodzącego ze Skandynawii. Różni się ono znacząco od drewna Polskiego, które naszym zdaniem nie najlepiej nadaje się na materiał do budowy domów szkieletowych. Wpływ na to ma od wielu lat występująca lekka i mokra zima, takie warunki sprzyjają szybkiemu przyrostowi Polskiego drewna i osłabiają jego strukturę. Drewno konstrukcyjne powinno być twarde i zwarte w swojej masie, co zapewnia długa i mroźna zima.

Stosując najlepszej jakości skandynawskie drewno konstrukcyjne o odpowiednich przekrojach jesteśmy pewni, że stawiane przez nas budynki są solidne i trwałe, a nasi inwestorzy będą się mogli nimi cieszyć przez długie lata. Wykorzystywane przez nas drewno konstrukcyjne jest czterostronnie strugane i suszone komorowo. Dzięki temu staje się odporne na pasożyty i wolne od nich. 

Skandynawskie drewno konstrukcyjne

WYKONANIE STROPU W DOMU SZKIELETOWYM

W trakcie montażu stropu stosujemy podkłady akustyczne EPDM, a płyty konstrukcyjne OSB lub MFP łączymy specjalnymi wkrętami, dzięki temu eliminujemy późniejsze skrzypienie podłogi.

Projektując natomiast rozstaw belek stropowych, skupiamy się przede wszystkim na maksymalnym usztywnieniu podłogi. Na wykonywanych przez nas konstrukcjach stropu można bez problemów montować instalację ogrzewania podłogowego i wylać posadzkę. Wykańczając strop materiałami izolacyjnymi uzyskujemy wysoką akustykę, tak ważną dla komfortu przyszłych mieszkańców.     

konstrukcja domu szkieletowego

MATERIAŁY STOSOWANE NA DACH

Na poszycia dachowe w domach szkieletowych można stosować dowolny materiał. Jeżeli chodzi o blachodachówkę to polecamy i montujemy materiały z firmy Dachy Pruszyński, natomiast jeżeli mamy montować blachę na rąbek to polecamy tą z firmy z Ruukki.

Dachy w budowanych przez nas domach można również wykończyć dachówką. W dachówkę ceramiczną oraz cementową zaopatruje nas firma Braas, jest to sprawdzony i ceniony od lat producent pokryć dachowych.

Materiały przez nas stosowane cechują się wysoką jakością wykonania oraz trwałością, co potwierdzają wieloletnie gwarancje wystawiane przez producentów. Inwestorzy mają duży wybór wzorów i kolorów, co pozwala wybrać dach idealnie dopasowany do elewacji budynku.  

dach domu szkieletowego

OKNA DACHOWE

Montowane przez nas okna dachowe firmy Roto i Fakro to najwyższa jakość wykonania, połączona z doskonałą izolacyjnością cieplną.

Duży wybór rozmiarów oraz modeli pozwala zaprojektować dach zgodnie z potrzebami klientów. Do okien dachowych można bez problemu montować rolety zewnętrzne, lub markizy co jest bardzo praktycznym rozwiązaniem zapobiegającym nadmiernemu przegrzewaniu się pomieszczeń.

dach domu szkieletowego

KOMINY SYSTEMOWE STOSOWANE W DOMACH DREWNIANYCH

Wybierając komin do domów naszych inwestorów, sugerowaliśmy się w głównej mierze jego niezawodnością.

Wybór padł na kominy systemowe firmy Schiedel. Jest to jeden z największych producentów wkładów ceramicznych oraz systemów kominowych, który może zagwarantować jego bezawaryjną pracę na wiele lat. Swoją jakość potwierdza 30 letnią gwarancją.

systemy kominowe w domach energooszczędnych

OKNA I DRZWI TARASOWE

Jeżeli myślimy o domu energooszczędnym, to szczególną uwagę należy zwrócić na stolarkę okienną, oraz na drzwi tarasowe. Najważniejsze żeby okna i drzwi tarasowe były w pakiecie trzyszybowym, ma to ogromny wpływ na izolacyjność, ale równocześnie mocno podnosi wagę okna. Dla tego równie ważne jest na jakich profilach będą produkowane okna.

Długo szukaliśmy najlepszego rozwiązania i uważamy, że je znaleźliśmy. W naszej oferta znajdziecie okna i drzwi tarasowe w pakiecie trzyszybowym, montowanym na siedmiokomorowych profilach Veka Softline 82 lub Kommerling 88. Tego typu okno zapewnia bardzo niską przenikalność cieplną i wygodną ich eksploatację na długie lata. Bogata paleta kolorów oraz wzorów połączona z komfortem użytkowania zadowoli nawet najbardziej wymagających inwestorów.

Montaż energooszczędnej stolarki okiennej

CIEPŁY MONTAŻ OKIEN I DRZWI

Nie tylko jakość okien i drzwi ma znaczenie, równie ważny jest ich montaż. Wyznajemy zasadę, że jedyny prawidłowy montaż okien i drzwi to ciepły montaż. Najbardziej newralgiczne połączenie to styk okna ze ścianą budynku, sama piana która jest najczęściej stosowana w tego typu montażach nie zapewni szczelnego połączenia tych elementów.

Aby zapewnić pełną szczelność połączenia okna z otworem ściany, stosujemy taśmy izolacyjne, a okna osadzamy na specjalnych blatach parapetowych ze styroduru. Takie połączenie niweluje nieszczelności przez które mogą powstać mostki termiczne. Krótko mówiąc, jedyny słuszny montaż to ciepły montaż w oknach i drzwiach zewnętrznych.

ciepły montaż okien w domu drewnianym

DRZWI ZEWNĘTRZNE W DOMU SZKIELETOWYM

W przypadku drzwi zewnętrznych wybór jest ogromny, my zaufaliśmy i polecamy firmy Wikęd oraz Doorsy. Główne cechy na których nam zależało przy wyborze drzwi to wysoka jakość wykonania, wysoka izolacyjność cieplna oraz odpowiednia klasa antywłamaniowości.  

Ich nowoczesne linie produkcyjne zapewniają perfekcyjne wykonanie drzwi, a ogromna oferta wzorów zadowoli nawet bardzo wybujałą wyobraźnię klientów. W standardzie oferujemy naszym inwestorom drzwi z serii Premium, obowiązkowo połączone z ościeżnicą Termo, która w odróżnieniu od ościeżnicy stalowej skutecznie eliminuje mostki termiczne powstające na połączeniu drzwi ze ścianą domu.

drzwi wikęd w domu szkieletowym

OTWARTOŚĆ DYFUZYJNA W DOMU SZKIELETOWYM

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na trwałość budynków drewnianych jest ich otwartość dyfuzyjna. Najczęściej stosowanym materiałem na poszycie ścian w domach szkieletowych są płyty OSB, niestety przez swój opór dyfuzyjny nie nadają się do tego typu zastosowań. 

Nasz wybór padł na produkowane w Niemczech płyty konstrukcyjne o nazwie Agepan, jest to materiał o podobnych właściwościach konstrukcyjnych co płyty OSB, podobnie się je również montuje. Wyraźną różnice widzimy jednak w tym, że płyty Agepan są otwarte dyfuzyjnie, dzięki temu ich zastosowanie idealnie sprawdza się w konstrukcjach ścian domów drewnianych.

Otwartość dyfuzyjna w domu szkieletowym

OCIEPLENIE BUDYNKU DREWNIANEGO

Kolejnym czynnikiem mającym niebagatelny wpływ na trwałość konstrukcji drewnianej, jest materiał zastosowany na ocieplenie elewacji. Nie może nim być styropian, stanowi on bowiem przegrodę dla dyfuzji pary wodnej. 

Doskonałym materiałem izolacyjnym stosowanym na ocieplenie ścian zewnętrznych, który spełnia warunek otwartości dyfuzyjnej jest wełna skalna. W odróżnieniu od styropianu, wełna całą swoją powierzchnią odprowadza wilgoć która przenika z wnętrza budynku. Dzięki zastosowaniu takiego materiału unikniemy w przyszłości wykraplania się wody, a co za tym idzie unikniemy pleśni i gnicia konstrukcji drewnianej, która może tworzyć się w ścianach wewnątrz budynku. 

elewacja z wełny w domu szkieletowym

MATERIAŁY STOSOWANE NA ELEWACJĘ DOMÓW SZKIELETOWYCH

Aby zapewnić budynkowi swobodne odprowadzanie pary wodnej poprzez ściany zewnętrzne, wybieramy rozwiązania systemowe wiodących producentów tynków. W pełni zaufaliśmy i stosujemy systemy kleju do elewacji, oraz gruntu i tynku z firmy Kabe oraz Weber. Korzystamy z tynków silikonowo- silikatowych, które zapewniają paroprzepuszczalność wykańczanych ścian zewnętrznych.

Firmy Weber i Kabe to eksperci w dziedzinie produkcji cienkowarstwowych tynków elewacyjnych, zastosowanie ich produktów zapewni trwałość i piękny wygląd elewacji na długie lata.

otwartość dyfuzyjna w domu szkieletowym

RODZAJE ELEWACJI W BUDYNKACH SZKIELETOWYCH

Elewacje w domu szkieletowym można wykończyć na wiele sposobów. Może to być jedno lub wielokolorowy tynk, bądź deska elewacyjna, albo kamień dekoracyjny. Wybór jest naprawdę duży i często skomplikowany.

Staramy się nie ograniczać naszych Inwestorów. Doradzamy im przy wyborze odpowiednich rozwiązań, prezentujemy materiały, które mogą być użyte na elewacji. Tworzymy dla nich wizualizacje na podstawie których będą mogli sobie wyobrazić jak finalnie będzie wyglądał ich dom. To duża pomoc, która pomaga podejmować odważniejsze decyzje, a nam budować nietuzinkowe domy.

elewacja w domu szkieletowym

IZOLACJE WEWNĘTRZNE W DOMACH ENERGOOSZCZĘDNYCH

Montując izolację wewnętrzną z wełny mineralnej wielką wagę przykładamy do jakości jej wykonania. Jednak nie tylko liczy się tutaj staranność przy kładzeniu wełny.

Tu równie ważna jest jakość zastosowanego materiału. My na tym nie oszczędzamy i stosujemy wełnę najlepszych producentów takich jak Isover, czy Knauf. Do ocieplenia domów naszych klientów stosujemy wełnę o współczynniku przewodzenia ciepła = 0,033 W/mK, jest to jeden z najlepszych materiałów na rynku. Wełna tego typu nie opada po czasie, a jej wysoka izolacyjność wpływa na energooszczędność budynku.

izolacja w domu szkieletowym

SZCZELNOŚĆ BUDYNKÓW SZKIELETOWYCH

Po położeniu izolacji kolejnym ważnym etapem, który ma wpływ na energooszczędność budynku jest jego wewnętrzne "wyfoliowanie". 

Poza użyciem wysokiej jakości folii opóźniacza pary firmy Isover i jej szczelnego sklejenia profesjonalnymi taśmami, zlecamy wykonanie próby szczelności. Określa ona jakość i precyzję wykonania, a w przypadku wystąpienia miejsc nieszczelnych ich zidentyfikowania i wyeliminowania.

szczelność w budynkach energooszczędnych

INSTALACJE I OGRZEWANIE W DOMU DREWNIANYM

Przed rozpoczęciem każdej budowy ustalamy z Inwestorami wszystkie szczegóły, również te związane z instalacjami, które mają zostać zamontowane w budynku. Ustalenia na tak wczesnym etapie pozwalają nam dobrze się przygotować, dzięki temu jesteśmy w stanie uniknąć przykrych niespodzianek podczas prac budowlanych. 

Nasi instalatorzy posiadają niezbędną wiedzę i uprawnienia, mają również wieloletnie doświadczenie przy pracach instalacyjnych w domach szkieletowych. Pozwala to uniknąć błędów montażowych wynikających z nieznajomości technologii budowy. 

ogrzewanie w domu energooszczędnym

OCIEPLENIE PODŁOGI I WYKONANIE POSADZKI

Wykonując posadzkę, dodatkowo izolujemy ją od warstwy betonu fundamentowego czarną folią budowlaną i twardym styropianem podłogowym. To kolejny ważny szczegół dzięki któremu dom stanie się jeszcze bardziej energooszczędny.

Grubość wykonywanej przez nas posadzki wynosi średnio około 70 mm i doskonale nadaje się na zatopienie w niej przepustów instalacyjnych oraz instalacji ogrzewania podłogowego. W warstwie styropiany możemy natomiast schować instalacje wodno- kanalizacyjną. Posadzkę zacieramy na gładko, stanowi ona idealny podkład pod późniejsze wykończenie podłogi dowolnym materiałem. 

posadzki w domach drewnianych

PRÓBA SZCZELNOŚCI W DOMU ENERGOOSZCZĘDNYM

Jest to jeden z ważniejszych etapów podczas budowy domu szkieletowego. Niestety w Polsce jest rzadko stosowany przez firmy wykonawcze. Etap ten ma jednak niebagatelny wpływ na szczelność powietrzną budynku, a co za tym idzie na jego energooszczędność. Dzięki próbie szczelności wiemy, czy prawidłowo wykonaliśmy wszystkie połączenia paroizolacji. Jeżeli nie zrobiliśmy tego należycie to mamy możliwość nanieść poprawki i na nowo wykonać test szczelności budynku, robimy tak aż do skutku.

Dla nas wykonywanie prób szczelności to standard. Polega ona na wdmuchaniu do budynku dużej ilości powietrza żeby wytworzyć nadciśnienie. Odpowiadają za to specjalne drzwi z wiatrakiem oraz czujniki ciśnienia, które mierzą ciśnienie zarówno wewnątrz budynku jak i na zewnętrz. Program komputerowy steruje całym procesem, a później określa czy wykonany budynek spełnia sztywne normy izolacyjności dla domów energooszczędnych. 

próba szczelności w domu energooszczędnym

AKUSTYKA DOMÓW SZKIELETOWYCH

Temat akustyki ścian w budynkach ze szkieletu drewnianego przerabiamy już od dłuższego czasu. Okazuje się, że domy szkieletowe można bardzo dobrze wytłumić. W budowanych przez nas domach, stawiamy duży nacisk na akustykę z zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń.

Najlepiej sprawdza się połączenie kilku materiałów o różnej gęstości, z tego powodu na ściany wewnętrzne montujemy płyty OSB, przestrzenie tych ścian wypełniamy szczelnie wełną akustyczną o najwyższej klasie pochłaniania fal dźwiękowych, a wszystko zamykamy płytami gipsowo-kartonowymi. Od teraz planując urządzić sobie koncert pod prysznicem, nie będziemy musieli się obawiać, że ktoś to usłyszy i nagra.

akustyka w domach szkieletowych

TECHNOLOGIA W DOMACH SZKIELETOWYCH ENERGOOSZCZĘDNYCH

W domach szkieletowych możemy, a nawet powinniśmy zastosować różnego rodzaju systemy grzewcze, wentylacyjne i chłodzące. Świetnie w tego typu budynkach sprawdzają się klimatyzatory, pompy ciepła, systemy grzewcze na podczerwień, piece gazowe i systemy ogrzewania podłogowego.

We współcześnie budowanych nowoczesnych domach sugerujemy, żeby zastosować system wentylacji mechanicznej, inaczej mówiąc system rekuperacji. Zastosowanie takiego systemu w domu korzystnie wpływa na komfort mieszkańców i co równie ważne podnosi energooszczędność budynku. Na pewno odczujemy ulgę widząc koszty ogrzewania.    

pompa ciepła w domu szkieletowym

SKAND HOUSE - INDYWIDUALNE ROZWIĄZANIA

Przed podpisaniem umowy z każdym klientem indywidualnie ustalamy zakres prac i materiały których użyjemy. Omawiamy wszystko w najdrobniejszych szczegółach, staramy się doradzić najkorzystniejsze rozwiązania. Na tej podstawie przygotowujemy wyceny i omawiamy je wspólnie z Inwestorami. Dzięki tym spotkaniom unikamy w przyszłości potencjalnych niedomówień na budowie.

Staramy się działać nieszablonowo i do każdego klienta podchodzimy indywidualnie. Z nami możecie wybudować bez ograniczeń swój wymarzony dom, to my dostosujemy się do waszych potrzeb i oczekiwań. Przy każdej budowie angażujemy się tak jak gdyby była robiona dla nas samych, dbamy o wszystkie etapy prac i kontrolujemy nawet najmniejsze szczegóły.  

budowa domów szkieletowych

WYKOŃCZENIA WNĘTRZ W DOMU SZKIELETOWYM

Dom szkieletowy można wykończyć wewnątrz w dowolny sposób. Pod tym względem nie różni się on od domów murowanych. 

Realizujemy również zamówienia na wykonanie budynku „pod klucz”, podczas tego etapu pomagamy klientom wybrać odpowiednie materiały, przygotowujemy wizualizacje i sporządzamy kosztorys poszczególnych prac. Dzięki temu wszyscy wiedzą później co mają zrobić, a inwestorzy spokojni o koszty czekają na zakończenie budowy.

wykończenia wnętrz w domach drewnianych

POROZMAWIAJMY O TWOIM WYMARZONYM DOMU!

Skontaktuj sie z doradcą Skand House, który odpowie na wszystkie pytania i pomoże wybrac najlepsze rozwiązanie dla Twojej inwestycji.

+48 516 531 531