Dom energooszczędny

Dom energooszczędny

Prostota, kolory i czysta forma

Skandynawski styl nasuwa skojarzenia z prostotą, czystymi formami, podstawowymi kolorami. W przypadku skandynawskich domów szkieletowych forma również charakteryzuje się prostotą. Podobnie przedstawia się takie budownictwo w aspekcie ekologicznym - przejrzyste zasady, pozyskiwane ze zrównoważonych źródeł drewno, krótki czas budowy, a przy tym - solidna konstrukcja, która może służyć przez wiele lat. Wszystko to sprawia, że domy szkieletowe drewniane wznoszone w technologii Steico bądź skandynawskiej są przyjaznym dla środowiska rodzajem inwestycji budowlanej. Dodatkowo warto pamiętać, że tego typu konstrukcje wysokiej jakości, których budową zajmuje się firma Skand House, można uzupełnić o elementy energooszczędne - na każdym etapie realizacji.

Dobra izolacja domu to warunek konieczny

Domy energooszczędne drewniane wyróżniają się prostą konstrukcją. Do ich budowy wykorzystywane są sprawdzone technologie - by jednak proces wieńczył sukces konieczne jest również zwrócenie szczególnej uwagi na jakość surowców. Drewno konstrukcyjne najlepszej jakości, prefabrykaty od renomowanych producentów to główna tajemnica sukcesu konstrukcji wznoszonych w technologii skandynawskiej. Drewniane domy łatwo zaaranżować tak, by były budynkami energooszczędnymi, a co za tym idzie - przyjaznymi zarówno dla środowiska, jak i dla finansów inwestora. Wykorzystanie surowca drewnianego, jak również izolacji zapewnia efektywniejsze wykorzystanie gromadzonego wewnątrz ciepła. Pomieszczenia nagrzewają się szybciej, niż ma to miejsce w przypadku murów z cegieł bądź innego surowca.

Energooszczędności

Z punktu widzenia energooszczędności jednym z najważniejszych etapów tworzenia konstrukcji jest montaż izolacji termicznej. Ściany mają konstrukcję warstwową - przy czym parametry (grubość, sposób i kolejność ułożenia) są precyzyjnie określane już przy tworzeniu projektu. W izolowaniu ścian wykorzystywane są takie materiały jak wełna szklana, specjalistyczna folia (paroizolacyjna od wewnątrz, wiatroizolacyjna od zewnątrz) płyty na poszycie wewnętrzne, a także elementy wykończeniowe - elewacyjne. Oczywiście warstwa termoizolacyjna może mieć postać podwójną. Umieszcza się ją pomiędzy konstrukcją główną (w przestrzeni między drewnianymi słupami). Wełna skalna (bądź szklana) stosowane w tym celu gwarantują nie tylko ochronę przed utratą ciepła. Dodatkowo posiada ona dobre parametry higroskopijne oraz przepuszcza powietrze. Dzięki temu wewnątrz budynku nie pojawi się wilgoć.

Szczelnie, z odzyskiem ciepła

Uszczelnianie ścian to dopiero pierwszy, choć niezwykle istotny krok. W dalszej części prac należy zająć się także uszczelnieniem okien. W tym przypadku wykorzystać można silikonowe bądź polimerowe pianki, jak również specjalne taśmy - np. z pianki PE (niepalną, izolującą, wygłuszającą, uszczelniającą) bądź pianki FDA Flex (elastyczną, o niskiej nasiąkliwości, termicznie-izolacyjną oraz minimalizującą drgania). Uszczelniając energooszczędny dom szkieletowy drewniany nie wolno zapominać również o miejscach potencjalnie problematycznych - jak otwory w ścianach zewnętrznych, miejsca, w których przechodzą przyłącza, puszki elektryczne etc.

Podczas procesu wznoszenia budynku szkieletowego warto rozważyć również montaż wentylacji z odzyskiem ciepła. Warunkiem optymalnego działania takiej wentylacji jest oczywiście zapewnienie maksymalnej szczelności ścianom. W przeciwnym razie utrata ciepła mogła by podwyższać średni wydatek energetyczny. Wentylacja z odzyskiem ciepła pozwala wykorzystać ciepło ze zużytego już powietrza - po to, by ogrzać jego przefiltrowaną, świeżą postać.

Potrzeby energetyczne domów szkieletowych

Zapotrzebowanie domów szkieletowych na energię cieplną jest relatywnie niskie. Niewielkie potrzeby energetyczne sprawiają, że oprócz wentylacji z odzyskiem ciepła nie ma potrzeby montażu pełnego systemu grzewczego. Grzejniki niskotemperaturowe, konwektory, systemy ogrzewania powietrznego, ogrzewanie elektryczne, kocioł kondensacyjny - wszystkie te warianty będą optymalnym wyborem w przypadku domów drewnianych szkieletowych. Oczywiście koszty pompy ciepła są znacząco wyższe niż np. klimatyzatora ściennego - niemniej tego typu rozwiązanie jest najbardziej przyjazne dla środowiska naturalnego.  

Dużo niższe zużycie energii elektrycznej jest w stanie  zagwarantować montaż paneli fotowoltaicznych.  Przy pomocy tak pozyskiwanej energii mamy także możliwość podgrzewania wody użytkowej – a wszystko razem prowadzi do zmniejszenia wykorzystania zasobów nieodnawialnych. Decydując się na budowę domu w technologii skandynawskiej czy Steico warto już na początkowym etapie projektu rozważyć wzbogacenie tego wariantu o pro-ekologiczny wymiar.