Skandhouse Domy szkieletowe - Aktualności

Przekrój ściany- nasze rozwiązania

16

lis

2020

Przekrój ściany- nasze rozwiązania

Jedną z najczęściej poruszanych kwestii w tematyce technologii budowy domu jest przekrój ściany. Temat wzbudza duże emocje na wielu forach i grupach zrzeszających zarówno osoby zainteresowane budową domu jak i samych wykonawców.

Które rozwiązanie jest najlepsze? Jakie materiały są właściwe? Co tak naprawdę daje wykonanie takiego, a nie innego przekroju?

Na te i na wiele innych pytań starają się odpowiadać całe rzesze specjalistów.

My postaramy się wytłumaczyć to zagadnienie z naszej perspektywy.

Na początku należy zaznaczyć, że nie da się określić jednego właściwego rozwiązania, a to co jest najważniejsze to to aby wykonana konstrukcja była otwarta dyfuzyjnie. Taki efekt jest możliwy do uzyskania po zastosowaniu odpowiednich materiałów oraz dzięki jakości wykonania.

Czym w ogóle jest otwartość dyfuzyjna? Mówiąc najprościej jest to swobodne odprowadzenie pary wodnej z przestrzeni ściany- budynek oddycha.

Para wodna skrapla się wewnątrz ściany, otacza nas w codziennym życiu, przy gotowaniu, oddychaniu, kąpaniu, suszeniu prania itp. Jej obecność może również być efektem zastosowania zbyt wilgotnego drewna lub awarii instalacji.

Odprowadzenie pary wodnej jest potrzebne, aby uchronić konstrukcję przed zawilgoceniem i pleśnią, jest to także zabezpieczenie przed powstawaniem mostków termicznych, a co za tym idzie utrzymanie właściwości izolacyjnych wełny.

Głównym założeniem przy wznoszeniu konstrukcji jest malejący opór dyfuzyjny do zewnątrz. Czyli pierwszą i najważniejsza barierą dla wilgoci i bardzo ważnym elementem jest zastosowanie w ścianie tzw. opóźniacza pary, czyli folii paroizolacyjnej. Właściwe i bardzo dokładne jej położenie chroni wełnę przed rozwojem pleśni i grzybów. Folia jednak w pełni nie zatrzyma całej wilgoci i jej część przeniknie w głąb ściany. Dlatego też każda następna warstwa powinna być bardziej przepuszczalna, aby to co się wydostało miało możliwość ujścia dalej.

Ponieważ największe kontrowersje w budownictwie szkieletowym budzi zastosowanie płyt OSB oraz styropianu postanowiliśmy znaleźć rozwiązanie, które zadowoli naszych potencjalnych inwestorów i wpłynie korzystnie na konstrukcję domu. Dlatego też zamiast płyty OSB do usztywnienia konstrukcji budynku stosujemy płytę konstrukcyjną gipsowo-włóknową Rigips Riduro o grubości 12,5mm., która jednocześnie stanowi element wiatroizolacji.

Zamiast styropianu stosujemy odpowiednią wełnę mineralną w izolacji wewnętrznej oraz wełnę skalną w izolacji zewnętrznej. Wełna w przeciwieństwie do styropianu odprowadza wilgoć całą swoją powierzchnią. Nawet tynk stosowany przez nas na elewację jest hydrofobowo otwarty.

Powyższe elementy są według naszej wiedzy i doświadczenia najlepszymi rozwiązaniami pozwalającymi uzyskać jak najwyższe parametry domu, co potwierdzamy wykonywanym badaniem szczelności budynku.

Podsumowując po kolei od środka budynku nasza ściana składa się z następujących elementów:

  1. Płyta G-K
  2. Stelaż stalowy
  3. Folia paroizolacyjna
  4. Konstrukcja szkieletowa wypełniona wełną mineralną
  5. Płyta Riduro
  6. Klej z siatką z włókna szklanego
  7. Wełna skalna
  8. Grunt
  9. Tynk

Mamy nadzieję, że w gąszczu informacji krążących po sieci w miarę jasny sposób udało nam się wytłumaczyć jak budujemy i dlaczego właśnie tak. Staramy się aby nasze domy były jak najtrwalsze i dlatego też chcemy na bieżąco reagować na potrzeby rynku i wyszukiwać najkorzystniejsze rozwiązania techniczne.

Jeżeli jednak macie jakieś wątpliwości lub pytania chętnie się spotkamy i ustalimy wspólny kierunek.


 

Pozostałe aktualności

13

mar

2024

Korzyści dla zdrowia i komfortu mieszkańców

Drewniane domy wznoszone w oparciu o konstrukcje szkieletową to forma, która oferuje wiele zalet dla inwestorów oraz użytkowników.

Czytaj więcej

13

lut

2024

Jak chronić dom przed wilgocią?

Drewniane domy szkieletowe to doskonałe miejsce do mieszkania również ze względu na panują

Czytaj więcej