Skandhouse Domy szkieletowe - Aktualności

Jakie wybrać drzwi balkonowe?

drzwi balkonowe dla domu drewnianego

13

cze

2023

Jakie wybrać drzwi balkonowe?

Dom drewniany szkieletowy stanowi konstrukcję, w której łatwo wprowadzić nowoczesne, pro-ekologiczne rozwiązania. Projekty firmy Skand House bazujące na technologii Steico lub technice skandynawskiej są idealną bazą do stworzenia domu energooszczędnego a nawet pasywnego. Oczywiście stopień szczelności takiego domu zależy od wielu czynników. Obok odpowiedniej izolacji bardzo istotny jest dobór właściwych okien oraz drzwi. Drzwiami, którymi warto zająć się ze szczególną uwagą pozostają te umieszczone na balkonie/tarasie.

Nowoczesny dom jednorodzinny bez drzwi balkonowych czy tarasu?

To raczej mało prawdopodobna konstrukcja. Coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją kompletnie odmienną – gdy zachodzi potrzeba montażu nawet kilku drzwi balkonowych. Na jakie najlepiej się zdecydować? Aby dokonać wyboru trzeba mieć świadomość wad i zalet każdego z typów drzwi. A można ich wymienić kilka. Od klasycznych jednoskrzydłowych po unoszono – przesuwne czy harmonijkowe. Oto kilka słów na temat każdego z modeli.

Rodzaje drzwi balkonowych

  • Drzwi jednoskrzydłowe są najczęściej wykorzystywanym typem drzwi balkonowych. Ich największym atutem pozostaje wysoka szczelność termiczna i wodoszczelność. Kluczowy dla funkcjonalności takich drzwi jest właściwy dobór szyb – dla zwiększenia izolacyjności akustycznej, ale też podniesienia klasy antywłamaniowej. Wadą takich drzwi jest fakt, że mają one standardowy rozmiar, często zbyt wąski – np. aby mogły być wygodnie użytkowane przez osoby niepełnosprawne.
  • Drzwi dwuskrzydłowe występują w dwóch typach – ze słupkiem stałym lub ze słupkiem ruchomym. Stały słupek niesie ze sobą pewne utrudnienia – jest stale widoczny. Z drugiej strony pozwala otwierać jedno skrzydło bez konieczności otwierania drugiego. Dla ogólnej funkcjonalności wygodniejszym wyborem pozostają jednak drzwi dwuskrzydłowe ze słupkiem ruchomym – czyli połączonym na stałe z jednym ze skrzydeł. Takie drzwi po otwarciu udostępniają większą przestrzeń. Dodatkowo można zdecydować się na zakup modelu o obniżającym się progu. Tutaj jednak należy uważać, ponieważ obniżany próg zmniejsza szczelność termiczną.
  • Drzwi uchylno – przesuwne mają postać wizualnie podobną do innych modeli. Istotną różnicę można zauważyć dopiero w sposobie otwierania. Jest on możliwy dzięki wykorzystaniu specjalnego typu okuć. Aby możliwy był montaż takich drzwi trzeba podjąć decyzję o nim już na etapie projektowania i wstępnym etapie wznoszenia domu. Skrzydła otwierają się równolegle do płaszczyzny okiennej – mogą być zatem umieszczane tam, gdzie ilość przestrzeni jest ograniczona.
  • Drzwi unoszono – przesuwne cieszą się sporym powodzeniem w projektach domów jednorodzinnych. Można je dopasować także do konstrukcji drewnianej szkieletowej. Oferują one możliwość uzupełnienia przestrzeni o duże przeszklone elementy. Próg może pozostać wpuszczony w posadzkę – co stanowi atrakcyjne wizualnie rozwiązanie. Warto jednak pamiętać, że montaż nie należy do prostych, natomiast przenikalność cieplna i inne parametry mogą nie być zadowalające dla wszystkich. Co zatem wybrać i czy istnieje jeszcze inna, oryginalna możliwość?
  • Ostatnim z popularnych typów drzwi balkonowych są drzwi harmonijkowe, inaczej składane. Nie należy ich mylić z modelami pamiętającymi siermiężny wystrój rodem z lat 80-tych. Współczesne drzwi składane wykonywane są z materiałów syntetycznych, jak również z drewna. Oczywiście adekwatna do wykorzystanych surowców jest cena. Mimo wszystko drzwi harmonijkowe są stosowane w naszym, umiarkowanym klimacie raczej rzadko.

 Na co się zdecydować

Trudno odpowiedzieć jednoznacznie, który z modeli drzwi będzie najlepiej komponował się z konstrukcją domu drewnianego szkieletowego. Z pewnością warto wybrać drzwi o wyższej szczelności powietrznej oraz o wysokiej wytrzymałości. Dlaczego? Ponieważ drzwi balkonowe są silnie eksploatowaną konstrukcją okienną, i to niezależnie od pory roku. Warto wziąć pod uwagę również dopasowanie wizualne.

 

Pozostałe aktualności

13

mar

2024

Korzyści dla zdrowia i komfortu mieszkańców

Drewniane domy wznoszone w oparciu o konstrukcje szkieletową to forma, która oferuje wiele zalet dla inwestorów oraz użytkowników.

Czytaj więcej

13

lut

2024

Jak chronić dom przed wilgocią?

Drewniane domy szkieletowe to doskonałe miejsce do mieszkania również ze względu na panują

Czytaj więcej