Skandhouse Domy szkieletowe - Aktualności

Jak uzyskać pozwolenie na budowę domu?

10

lip

2020

Jak uzyskać pozwolenie na budowę domu?

Obowiązkowym etapem przed rozpoczęciem budowy wymarzonego domu jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Początkowo może się wydawać, że jest to bardzo skomplikowane i potrafi ostudzić zapał do budowy domu. Jednak nie taki diabeł straszny jak go malują.

Oczywiście jeżeli nasi potencjalni inwestorzy poczują się zagubieni już na samym początku urzędowych zawiłości, chętnie udzielimy wsparcia zarówno merytorycznego jak i formalnego. Ponad to nasze wstępne wyceny budowy domu obejmują koszt zatrudnienia kierownika budowy. Oferujemy również współpracę z architektem, który na podstawie pełnomocnictwa załatwi wszelkie formalności.
Poniżej wyjaśniamy jak krok po kroku wygląda droga do uzyskania pozwolenia:

1. MIEJSCOWY PLAN ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO LUB DECYZJA O WARUNKACH
ZABUDOWY:

Przyszli inwestorzy będący na etapie poszukiwań działki pod budowę wymarzonego domu, często nie zdają sobie sprawy co będzie im wolno w danym miejscu zbudować. Każdy grunt nadający się pod budowę powinien posiadać miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, w którym zawarte są informacje jaki rodzaj budynku będzie wolno postawić. Jeżeli danego obszaru nie obejmuje miejscowy plan, należy wystąpić do urzędu o przyznanie decyzji o warunkach zabudowy. Miejscowy plan można już często znaleźć na stronach internetowych urzędów, a jeżeli miejscowy urząd nie udostępnia informacji elektronicznie bez problemu wyda go w wersji papierowej. Należy to zrobić przed zakupem działki, takie decyzje są wydawane każdemu, nie trzeba być właścicielem gruntu. Uzyskane informacje
są bardzo ważne, ponieważ nie ma możliwości wybudowania domu niezgodnie z miejscowym planem zagospodarowania lub warunkami zabudowy.

2. PROJEKT BUDOWLANY – JAK WYBRAĆ I GDZIE KUPIĆ?

Kolejnym krokiem po uzyskaniu planu zagospodarowania przestrzennego jest zakup lub chociaż wybór odpowiedniego projektu. W Internecie znajduje się mnóstwo firm, które zajmują się sprzedażą projektów budowlanych, między innymi nasza firma . Projekty są dokładnie opisane, więc można sprawdzić czy odpowiadają one warunkom zabudowy na wybranej działce. Jeżeli występują drobne odstępstwa projektu od planu zagospodarowania, można go bez problemu dostosować do warunków zabudowy. Ważne jest aby szukać projektu wykonanego dla technologii, w której planowane jest budowanie domu (murowana, szkieletowa, keramzytowa, prefabrykowana itp.). Jeżeli projekt jest zaprojektowany w innej technologii zawsze można go adaptować do wybranej technologii, jednak to rozwiązanie generuje dodatkowe koszty. Warto pamiętać, że najtaniej w budowie wychodzą najprostsze projekty, czyli takie, które mają dwuspadowy dach i podstawę w kształcie kwadratu lub prostokąta. Zakupiony projekt najczęściej wysyłany jest kurierem i powinien on być dostarczony w 4 kopiach. Na podstawie takiego projektu można już dokładnie obliczyć jaki będzie koszt budowy domu.

3. GEODETA I ADAPTACJA PROJEKTU:

Pierwszym krokiem po zakupie odpowiedniego projektu jest zatrudnienie geodety, który przygotuje mapę do celów projektowych. Po otrzymaniu gotowej mapy, kolejnym krokiem będzie znalezienie projektanta, którego zadaniem jest adaptacja zakupionego projektu. Projektant powinien otrzymać projekt w 4 egzemplarzach, oraz mapę do celów projektowych. Jego zadaniem jest naniesienie wszystkich zmian konstrukcyjnych, które mają być wprowadzone do nowego domu, wrysowanie budynku w działkę, oraz złożenie gotowych projektów do urzędu wydającego decyzję o pozwoleniu na budowę. Po tym wszystkim pozostaje już tylko czekać na samą decyzję, należy się jednak uzbroić w
cierpliwość ponieważ urząd ma na nią 65 dni.

4. POZWOLENIE NA BUDOWĘ

Pozwolenie na budowę zostało wydane, możemy śmiało nazwać to pierwszym sukcesem. Wystarczy poczekać 14 dni na uprawomocnienie się decyzji. Po tym czasie aby móc zacząć budowę należy zakupić i zarejestrować dziennik budowy. Najlepiej kupić go w urzędzie, który wydał pozwolenie lub w sklepie z drukami akcydensowymi. Kosztuje on od kilku do kilkunastu złotych. Dziennik należy zarejestrować w urzędzie, aby stał się pełnoprawnym dokumentem. W zależności od urzędu ostemplowany dziennik można uzyskać od ręki lub w ciągu kilku dni. Warto także pamiętać, że pozwolenie na budowę jest ważne przez 3 lata od daty uprawomocnienia się decyzji. W tym czasie musimy załatwić ostatnie formalności oraz rozpocząć budowę, inaczej pozwolenie się przedawni. Pozwolenie traci też ważność jeżeli przerwiemy budowę na okres dłuższy niż 3 lata.
Mając pozwolenie na budowę możemy też zacząć starać się o kredyt hipoteczny.

5. KIEROWNIK BUDOWY:

Jest to bardzo ważna osoba na placu budowy, w zasadzie bez niej nie będzie można niczego zacząć. Po otrzymaniu pozwolenia na budowę, należy zatrudnić kierownika budowy, ustalić z nim kiedy rozpoczyna się budowa, oraz przekazać dziennik budowy. Jego obowiązkiem jest zgłosić termin rozpoczęcia prac w Powiatowym Inspektoracie Budowlanym i powiadomić o przejęciu obowiązków związanych z kierowaniem budową. Kierownik jest osobą odpowiedzialną za powierzoną inwestycję, będzie pilnował, aby wykonawca wykonał ją zgodnie z projektem i prawem budowlanym. W dzienniku odnotowuje przebieg prac, ma obowiązek zgłaszać wykonawcy wszelkie nieprawidłowości i nakazać ich usunięcie. Po zakończeniu wszystkich prac, kierownik przekazuje inwestorom dziennik budowy, wraz z oświadczeniem o zgodności wykonania budynku z projektem. Teraz pozostaje tylko zgłoszenie zakończenia budowy do Powiatowego Inspektoratu Budowlanego.

6. UZBROJENIE DZIAŁKI

Przed rozpoczęciem budowy warto zadbać o podłączenie mediów do działki. Najważniejsze jest podłączenie energii elektrycznej. W tym celu należy udać się do lokalnego dostawcy energii i złożyć wniosek o podłączenie. Do wniosku będą wymagane :
- dokument potwierdzający własność działki budowlanej,
- wypis z rejestru gruntów,
- mapa zasadnicza wskazująca najbliższą linie energetyczną.
Decyzję o warunkach przyłączenia otrzymamy po 2 tygodniach i będzie ona ważna przez 2 lata. Dostawca energii poda koszt i termin wykonania przyłącza. Przyłącze będzie doprowadzone do granicy działki, gdzie zostanie zamontowana skrzynka przyłączeniowa. Podłączenie od skrzynki do domu leży po stronie inwestora. Następnie należy zadbać o przyłącze wodno-kanalizacyjne oraz gazowe, których wykonanie odbywa się na podobnych zasadach jak energii, różni się jednak wymaganymi dokumentami. Jeżeli działka jest bardzo oddalona od sieci wodociągowej lub gazowej koszty podłączenia mogą znacznie wzrosnąć. Warto wtedy zastanowić się nad alternatywnymi rozwiązaniami
np.:
kanalizacja - szambo lub oczyszczalnia,
podłączenie wody - studnia głębinowa,
podłączenie gazu - butla na placu lub inne źródło ogrzewania, jak pompa ciepła.


I tak doszliśmy do mety, kolejne etapy realizacji marzeń o własnym domku wyznaczamy już wspólnie w harmonogramie prac budowlanych.

Do zobaczenia na budowie!

Pozostałe aktualności

13

mar

2024

Korzyści dla zdrowia i komfortu mieszkańców

Drewniane domy wznoszone w oparciu o konstrukcje szkieletową to forma, która oferuje wiele zalet dla inwestorów oraz użytkowników.

Czytaj więcej

13

lut

2024

Jak chronić dom przed wilgocią?

Drewniane domy szkieletowe to doskonałe miejsce do mieszkania również ze względu na panują

Czytaj więcej