Skandhouse Domy szkieletowe - Aktualności

Jak dbać o dom drewniany?

Jak dbać o dom drewniany?

08

lut

2023

Jak dbać o dom drewniany?

Skand House tworzy drewniane domy szkieletowe od podstaw. Budowane w technologii skandynawskiej lub technice Steico konstrukcje mają ekologiczny, ale i potencjalnie energooszczędny, a nawet pasywny charakter. Choć domy wznoszone są na przestrzeni maksymalnie 6 miesięcy to ich trwałość jest imponująca. To konstrukcje, które z powodzeniem mogą przetrwać pokolenia. Oczywiście – warto o taki dom w odpowiedni sposób zadbać. Jak? Zapraszamy do lektury.

Charakter drewna a jego impregnacja
Domy z drewna stawiano już wieki temu. Współcześnie popularne jest tworzenie ich na bazie konstrukcji modułowej – jak w przypadku techniki Steico. Oczywiście takie drewniane elementy z forniru klejonego warstwowo LVL są odpowiednio przygotowane i zakonserwowane, w tym suszone w warunkach próżniowych, aby zniwelować ryzyko pojawienia się grzybów. Podobnie w przypadku drewna konstrukcyjnego klasy C24 czy specjalnego materiału drewnianego KVH. Jednak okresowa impregnacja drewna – zwłaszcza jeśli jest ono narażone na działanie środków atmosferycznych – jest sposobem na to, by wydłużyć trwałość, ale i zagwarantować estetyczny wygląd powierzchniom drewnianym. Nie ma znaczenia, czy są one umieszczone wewnątrz domu – jako parkiet – czy też na zewnątrz w formie elewacji lub ozdób.

Dom na lata – w kilka miesięcy
W Skand House łączymy elementy z najwyższej jakości drewna z innymi surowcami. Nie oznacza to jednak, że nie należy o nasze realizacje dbać we własnym zakresie. Głównym sposobem na to, by cieszyć się urodą oraz optymalnym mikroklimatem domu drewnianego pozostaje...jego właściwe urządzenie. O co chodzi? Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę ze specyfiki konstrukcji domu szkieletowego drewnianego. Plan na jego urządzenie warto rozważyć szczegółowo jeszcze przed wprowadzeniem. Przykładowo – ciężkie meble lub ozdoby warto jest zawieszać tylko na takich ścianach, które zostały wzmocnione specjalnymi listwami.

Warto przy tym pamiętać, że domy typu skandynawskiego są dużo bardziej solidne niż tzw. „kanadyjczyki” ponieważ ich konstrukcja opiera się na grubszych elementach konstrukcyjnych oraz solidnej izolacji ścian przy pomocy wełny mineralnej. Dbanie o taki dom powinno być dopasowane do jego charakteru – oczywiście nie insynuujemy, że drewniane domu Steico nie wymagają okazjonalnych remontów, niemniej jednak wyróżnia je wysoka wytrzymałość i odporność na działanie zęba czasu.

 

 

Pozostałe aktualności

nowoczesne domy energooszczędne

15

lip

2024

Jak wybrać projekt domu energooszczędnego?

Budowa energooszczędnego domu to nie tylko inwestycja w komfortow

Czytaj więcej
domy prefabrykowane skand house

08

lip

2024

Domy prefabrykowane - przyszłość budownictwa

Budowa domu jest jedną z najistotniejszych decyzji w życiu każdej

Czytaj więcej