Skandhouse Domy szkieletowe - Aktualności

Test szczelności - co to takiego?

test szczelności budynków

11

lip

2023

Test szczelności - co to takiego?

Każdy budynek w przestrzeni miejskiej czy wiejskiej musi spełniać określone wymagania wyznaczone przez stosowne przepisy. Te dotyczące szczelności powietrznej dla nowych budynków stają się coraz wyższe. Głównie dlatego, że rynek coraz bardziej nasyca się rozwiązaniami energooszczędnymi czy wręcz pasywnymi. Osiągnięcie optymalnej szczelności – dzięki właściwej konstrukcji oraz dodatkowo zainstalowanym systemom (jak wentylacja z rekuperacją) jest coraz łatwiejsze. Co jednak testami szczelności? I jak wyglądają one w domach drewnianych?

Jak wygląda test szczelności

Podczas prawidłowo wykonanego testu szczelności można wykryć nieprawidłowości związane np. z nieprawidłowym uszczelnianiem okien, źle położoną izolacją przeciwwiatrową, ale też z ewentualnymi uszkodzeniami w izolacji czy też brak odpowiedniego poziomu zaizolowania takich miejsca jak przekucia, przepusty, tunele kablowe etc.

Zlecenie nieinwazyjnego pomiaru przepuszczalności powietrza, testu Blower Door, jest jednym ze sposobów na określenie poziomu szczelności. Pozwala on zobrazować, na ile energooszczędny jest budynek – i czy wartości te pokrywają się z założeniami projektu budowlanego. Test Blower Door sprowadza się do zamontowania w stolarce zewnętrznej urządzenia, które ma za zadanie zmierzyć nadciśnienie lub podciśnienie wytworzone wewnątrz budynku. Wykorzystywane są również kamera termowizyjna oraz generator dymu. Jeśli różnica jest wyższa niż 50 Pascali powietrze dostaje się przez szczeliny. Przypominać ma to warunki, w których na budynek oddziaływał by silny wiatr – o średniej prędkości do 9 m/s.test szczelności budynku

Drobne nieszczelności mogą być dość łatwo zniwelowane, dlatego tak istotnym jest by wykonać test Blower Door – nawet, jeżeli prace budowlane były wykonywane z wysoką dokładnością i dbałością o detale. W przypadku domów drewnianych szkieletowych taki test ma szczególne znaczenie. Dzięki niemu można zagwarantować sobie optymalną izolacyjność wewnątrz, a co za tym idzie obniżyć/zoptymalizować koszty związane z ogrzewaniem.

Aby test Blower Door dawał adekwatne rezultaty należy odpowiednio przygotować do niego budynek. W tym celu wszystkie otwory łączące budynek ze środowiskiem zewnętrznym należy zaślepić – tj. otwory kominowe, wentylacyjne, spalinowe, wodnokanalizacyjne. Należy też rzecz jasna zamknąć drzwi zewnętrzne i okna – pozostawiając zarazem wszystkie wewnętrzne drzwi otwarte.

Test szczelności to element diagnostyki pozwalający określić aktualny i realistyczny standard energetyczny budynku. Warto się na niego zdecydować zwłaszcza, gdy chcemy stworzyć środowisko domu pasywnego.

 

Pozostałe aktualności

dom szkieletowy w polsce

12

cze

2024

Zalety domów szkieletowych w Polsce

Własny dom to marzenie wielu osób.

Czytaj więcej
domy drewniane

03

cze

2024

Dlaczego warto zainwestować w dom z drewna?

Inwestycja w dom to jedna z najważniejszych decyzji w życiu każde

Czytaj więcej