Nowoczesne rozwiązania proekologiczne
POROZMAWIAJMY O TWOIM WYMARZONYM DOMU!
Skontaktuj sie z doradcą Skand House, który odpowie na wszystkie pytania i pomoże wybrac najlepsze rozwiązanie dla Twojej inwestycji.
24
sie
2021
Nowoczesne rozwiązania proekologiczne
Jak oszczędzić energię i środowisko naturalne w domach szkieletowych? Domy tworzone w stylu skandynawskim przywodzą na myśl nie tylko prostotę oraz ponadczasowe rozwiązania. Nieodłącznie kojarzą się również z ekoświadomością oraz wykorzystywaniem odnawialnych źródeł energii. W Skand House korzystamy nie tylko z najwyższej jakości drewna – dbamy również o to, aby pochodziło ono z upraw zrównoważonych. Drewno stosowane do wznoszenia konstrukcji domów poddawane jest procesowi suszenia komorowego, a jego wilgotność nie powinna przekraczać 18%. Wszystko to ma znaczenie dla późniejszego stworzenia energooszczędnego środowiska. A pomocne w tym mogą być takie technologie, jak rekuperacja, pompy ciepła oraz fotowoltaika. Poniżej wyjaśniamy, skąd właśnie taki, uzupełniający się zestaw udogodnień.
Każdy etap budowy domu, który zleca się firmie Skand House przebiega zgodnie z najwyższymi standardami – również z poszanowaniem dla środowiska naturalnego. Znacząco ograniczona jest m.in. emisja CO2 do atmosfery. Prosta konstrukcja domu gwarantuje natomiast, że montaż wszystkich instalacji przebiega bez zakłóceń.
Izolacja optymalna dla wentylacji z rekuperacją
Drewniane domy tworzone w technologii skandynawskiej oraz Steico wyróżniają się doskonałą izolacją (na bazie warstwowej konstrukcji ścian, a także folii paroizolacyjnej, wiatroizolacyjnej, specjalistycznych taśm wełny mineralnej w środku oraz skalnej na zewnątrz). Gromadzone wewnątrz ciepło ma więc szansę być naprawdę efektywnie wykorzystane. Stąd też – warto zastanowić się już na etapie budowy domu – nad instalacją wentylacji z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacji.
Przy maksymalnie szczelnych ścianach oraz oknach wentylacja taka działa najlepiej. Mieszkańcom gwarantuje ona stały dopływ powietrza wolnego od zanieczyszczeń oraz alergenów. Dodatkowo odzyskane może być nawet do 90 procent wydatkowanej w tym celu energii cieplnej. Wymiennik ciepła w rekuperatorze działa niezależnie od panujących na zewnątrz warunków. System stosowany może być z powodzeniem zarówno latem, jak i zimą. Zwłaszcza, jeżeli obok ekologicznego aspektu istotny jest też ekonomiczny – rekuperacja pozwala obniżyć znacząco koszty ogrzewania. Podobnie jak kolejne proponowane poniżej rozwiązania.
Pompy ciepła – doskonałe uzupełnienie ogrzewania
Dobrym uzupełnieniem systemu z rekuperacją mogą być m.in. instalacja pompy ciepła. Pełny system grzewczy – np. CO – nie jest na ogół konieczny, ponieważ zapotrzebowanie energetyczne także nie należy do dużych.
Instalacja pompy ciepła w nowo powstającym domu wiąże się co prawda z wyższym wydatkiem – niemniej warto pamiętać też o tym, że cena przyłączenia do gazociągu także nie należy do małych. Pompy ciepła posiadają szereg zalet – wśród, których warto wyróżnić takie, jak:
- bezobsługowość i utrzymywanie jednolitej temperatury;
- brak emisji szkodliwych gazów do atmosfery;
- brak zagrożenia wybuchem gazu, zatruciem tlenkiem węgla etc.;
- niezależność od sieci energetycznej;
Wybór pompy nie ogranicza się do jednego modelu – w zależności od preferencji można zdecydować się na pompę powietrzną lub gruntową. Każdorazowo ciepło nie jest „produkowane” lecz pozyskiwane z otoczenia, a następnie przetwarzane.
Panele fotowoltaiczne – wykończenie godne eko-domu
Z podobnym mechanizmem przetwarzania energii mamy do czynienia w przypadku paneli fotowoltaicznych. Ich nowoczesna forma wizualna idealnie wręcz komponuje się z prostotą budownictwa w skandynawskim stylu. Energia elektryczna pozyskiwana z energii słonecznej dociera do paneli jako prąd stały – dzięki falownikom jest zamieniana w prąd zmienny – czyli formę, która znajduje zastosowanie w gospodarstwach domowych.
Energia z paneli fotowoltaicznych może być wykorzystywana całkowicie, jeżeli jednak nie jest to wykonalne, wówczas jej nadmiar może być magazynowany w sieci. Panele fotowoltaiczne mogą być wykonane z ogniw mono- lub polikrystalicznych. Wyższą sprawność i wydajność wykazuje pierwszy typ. Energia elektryczna może być eksploatowana na różne sposoby, z instalacji działającej niezależnie, z takiej podłączonej do sieci, bądź w formie hybrydowej. Po raz kolejny kluczowe są indywidualne warunki oraz potrzeby użytkowników.
Priorytetem firmy Skand House pozostaje tworzenie takich obiektów mieszkalnych, w których wszystkie pro-ekologiczne rozwiązania można efektywnie wprowadzać i wykorzystywać na co dzień.
- Jakie technologie pomagają w oszczędzaniu energii w drewnianych domach szkieletowych?
Technologie takie jak rekuperacja (wentylacja z odzyskiem ciepła), pompy ciepła, oraz panele fotowoltaiczne są kluczowe dla oszczędzania energii i poprawy efektywności energetycznej w domach szkieletowych.
- Dlaczego warto zainwestować w pompę ciepła w domu szkieletowym?
Pompy ciepła są bezobsługowe, nie emitują szkodliwych gazów, utrzymują jednolitą temperaturę i oferują niezależność od sieci energetycznej, co czyni je doskonałym wyborem dla ekologicznych domów.
- Jak panele fotowoltaiczne wpływają na funkcjonowanie eko-domu?
Panele fotowoltaiczne przekształcają energię słoneczną w prąd, który może być wykorzystywany w domu lub magazynowany w sieci, co czyni je efektywnym źródłem odnawialnej energii, idealnym dla domów w stylu skandynawskim.
Pozostałe aktualności
08
paź
2024
Dom prefabrykowany - szybki i trwały sposób na własny kąt
Dom fabrykowany to doskonała propozycja dla tych, którzy chcielib
Czytaj więcej12
wrz
2024
Dom modułowy dla dużej rodziny - co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem projektu?
Marzysz o przestronnym domu dla swojej rosnącej rodziny?
Czytaj więcej