Skandhouse Domy szkieletowe - Aktualności

Na co zwracać uwagę przy wyborze projektu budowlanego?

24

lut

2021

Na co zwracać uwagę przy wyborze projektu budowlanego?

Internet pełen jest gotowych projektów domów, dodatkowo każdy z nich może być przedstawiony w dowolnej konfiguracji czy technologii. Mamy do wyboru projekty tradycyjne i nowoczesne, projekty domów parterowych i z poddaszem lub piętrowe, modne nowoczesne stodoły i małe domki, domy ekonomiczne i energooszczędne, projekty gotowe i indywidualne. Jak zatem nie zginąć w nadmiarze opcji jakie oferuje nam rynek?

Najważniejsze to ustalić czego tak naprawdę oczekujemy od naszego domu. Co jest absolutnym „must have”, a co dodatkiem który ewentualnie będziemy mogli poświęcić.

Wymarzony dom, poza wyglądem zewnętrznym i estetyką wykonania powinien cechować się przede wszystkim funkcjonalnością. Przed zakupem projektu, koniecznie należy ustalić jakie pomieszczenia i jakiej minimalnej wielkości powinny znajdować się w naszym domu. Czy kuchnia otwarta na salon, ile sypialni, czy dom podzielony na strefy, ile łazienek, jakie pomocnicze pomieszczenia, czy z garażem? Ważne jest oczywiście określenie ile osób będzie zamieszkiwało dom i czy ta ilość może ulec zwiększeniu. Już wcześniej warto przemyśleć kwestię przestrzeni dla dzieci, ponieważ im starsze będą tym więcej prywatnej przestrzeni będą potrzebowały.

Rodzina z dziećmi zapewne wybierze dom piętrowy lub z poddaszem, gdzie łatwo będzie można wydzielić przestrzeń dzienną i prywatną. Osoby dojrzałe, które odchowały już swoje pociechy bardziej docenią komfort domu parterowego, z dodatkowym pokojem gościnnym dla odwiedzających wnuków.

Warto również zaznaczyć, że wybierając projekt gotowy lub tworząc indywidualny, bardzo ważne jest aby mieć już przynajmniej upatrzoną działkę, ponieważ warunki zabudowy (WZ) lub miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) mogą nas w jakimś stopniu ograniczyć, precyzują one bowiem dopuszczalne parametry przyszłego domu. Każdy projekt określa też jakie minimalne wymiary musi mieć działka, aby dany dom mógł na niej powstać.

Często niestety marzenia o rozłożystej parterówce z wielospadowym dachem, mogą być nierealne do spełniania, ponieważ Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego może narzucić nam takie kwestie jak kształt dachu i kąt nachylenia, szerokość elewacji frontowej, wysokość budynku, ilość kondygnacji, maksymalną powierzchnię zabudowy działki. Uzyskanie pozwolenia na budowę jest ściśle powiązane ze spełnieniem określonych warunków.

Istotną kwestią jest oczywiście koszt budowy domu. Wiele portali internetowych oferujących gotowe projekty, często szacuje, ile może wynieść budowa do danego stanu. Jednak nie można sugerować się w pełni na takich szacunkach, ponieważ tworzone są one w oparciu o budowę metodą gospodarczą (z małym udziałem prac zleconych) oraz z uwzględnieniem najtańszych materiałów potrzebnych do budowy. Tym samym podany koszt budowy domu może być zaniżony nawet o 100-200 tys zł.

Warto również zauważyć, że wiele parametrów domu wpływa na jego koszt, sam metraż czy to powierzchni użytkowej czy powierzchni zabudowy nie jest czynnikiem decydującym. Tym samym decydując się na dom z poddaszem zamiast parterowego i mając do dyspozycji taki sam metraż użytkowy możemy znacznie zaoszczędzić na kosztach budowy. Jeżeli jednak nie ograniczają nas ani koszty ani warunki zabudowy, możemy popuścić wodze fantazji. Rzeczywistość jednak często sprowadza nas na ziemię i wtedy nieodzowna staje się pomoc i doświadczenie specjalistów.

Najlepszym rozwiązaniem jest skontaktować się z wykonawcą, który na podstawie wstępnego projektu wyliczy dokładny koszt budowy z uwzględnieniem aktualnych stawek za materiały i robociznę.

Firma Skand House, może zrealizować budowę dowolnie wybranego projektu domu. Na naszej stronie internetowej znajduje się kilka propozycji, jednak nie ograniczamy się wyłącznie do nich, z chęcią podejmiemy się budowy każdego domu.

Jesteśmy otwarci na spotkanie w cztery oczy. Z doświadczenia wiemy, że dopiero rozmowa i ustalenie wielu kwestii, w tym przede wszystkim poznanie oczekiwań oraz możliwości może być kluczowe w wyborze odpowiedniego projektu. A tam gdzie nasze kompetencje się kończą, oferujemy współpracę z architektem, który może stworzyć projekt uszyty na miarę.

Pozostałe aktualności

domy z drewna

13

lis

2023

Domy z drewna zyskują na wartości

Domy szkieletowe to konstrukcje otwierające szereg możliwości nie tylko w zakresie tworzenia przestrzeni mieszkalnej, ale też w formie inwestycji.

Czytaj więcej
Korzyści ekologiczne domów drewnianych

10

paź

2023

Korzyści ekologiczne domów drewnianych

Drewniane domy szkieletowe to konstrukcje, które zyskują na popularności z rozmaitych powodów.

Czytaj więcej