Skandhouse Domy szkieletowe - Aktualności

Drewniana elewacja

16

sie

2023

Drewniana elewacja

Myśląc o domu szkieletowym drewnianym przed oczami pojawiają się na ogół obrazy naturalnie prezentujących się budynków, w których drewno stanowi nie tylko element konstrukcyjny, ale i dekoracyjny. Drewniana elewacja wydaje się być zatem oczywistym wyborem – aczkolwiek wcale nie najczęściej wybieranym przez inwestorów. Zalety takiego rozwiązania warto jednak poznać.

Drewniana elewacja pozwala uzyskać naturalny, rustykalny wygląd. Na ogół do szalówki stosowane są deski drzew iglastych – sosnowe, modrzewiowe czy świerkowe. Kluczową rolę odgrywa oczywiście prawidłowy montaż, jak również dokładna impregnacja. Drewnianą elewację instaluje się stosunkowo szybko, jednakże bez odpowiedniego zabezpieczenia może być narażona na destrukcyjne działanie warunków atmosferycznych, na inwazję szkodników czy powstawanie pleśni i grzybów. W Skand House priorytetem pozostaje jednak podchodzenie z uwagą do wszystkich etapów realizacji – a jednym z nich pozostaje wykańczanie konstrukcji.

Etapowe wykańczanie

Sama konstrukcja drewnianego domu szkieletowego jest tworzona jedynie na bazie drewna o klasie C24 – suszonego komorowo, struganego czterokrotnie i posiadającego właściwą higroskopijność. Więźby i stropy dachowe wykonywane są z klejonego drewna KVH, a podpory konstrukcji z drewna BSH klejonego warstwowo. Dlaczego zatem elewacja miałaby mieć gorszą jakość czy trwałość? Również i ten etap prac wykorzystuje najlepsze surowce.

Wykańczanie konstrukcji przy pomocy elewacji rozpoczyna się od położenia na ścianach zewnętrznych ocieplenia. W Skand House stosujemy wysokiej klasy wełnę skalną o optymalnej grubości. Bezwzględnie koniecznym etapem jest także montaż kątowników z siatką w narożach okien i ścian, a także listw przyokiennych. Oczywiście deski szalunkowe nie są bezpośrednio „doklejane” do budynku. Najpierw konieczne jest położenie siatki, gruntu oraz odpowiednio dobranego tynku. Dopiero potem tworzona jest podbitka drewniana (którą się impregnuje), a na poszycie z płyt OSB są z kolei kładzione deski elewacyjne, koniecznie impregnowane nie tylko chemicznie, ale i ciśnieniowo. Najlepiej, by ich grubość oscylowała wokół 19 – 21 mm.

W związku z tym, że impregnacja wymaga powtarzania – należy pamiętać o regularnym odnawianiu drewnianej elewacji. Z jednej strony generuje to dodatkowe koszty, jednak takie wykończenie ma mnóstwo zalet. Rzecz jasna nie każdy dom szkieletowy musi mieć drewnianą elewację. Istnieje wiele alternatywnych rozwiązań – np. wysokiej jakości płyty klinkierowe czy imitujące klinkier, ale też siding czy elewacja szalówkowa. Typy elewacji mogą być dodatkowo łączone ze sobą. Wybór elewacji pozwala podkreślić charakter, jaki chce się nadać budynkowi. Warto decyzję tę poprzedzić dłuższym namysłem oraz rozważeniem wszelkich możliwości.

Pozostałe aktualności

13

mar

2024

Korzyści dla zdrowia i komfortu mieszkańców

Drewniane domy wznoszone w oparciu o konstrukcje szkieletową to forma, która oferuje wiele zalet dla inwestorów oraz użytkowników.

Czytaj więcej

13

lut

2024

Jak chronić dom przed wilgocią?

Drewniane domy szkieletowe to doskonałe miejsce do mieszkania również ze względu na panują

Czytaj więcej