Skandhouse Domy szkieletowe - Aktualności

Domy w technologii skandynawskiej to nie kanadyjczyki

24

lut

2022

Domy w technologii skandynawskiej to nie kanadyjczyki

Domy kanadyjskie mogą zostać przez laika pomylone z domami zbudowanymi w stylu skandynawskim. Jednakże nie trzeba czynić wielu obserwacji by zauważyć, jak mylne byłoby ich utożsamienie.

Koncept domów kanadyjskich wywodzi się oczywiście z Ameryki Północnej - to jedna z dominujących form budownictwa w wielu regionach Kanady oraz Stanów Zjednoczonych. Idea domów skandynawskich związana jest natomiast głównie z krajami z północy Europy, m.in. Szwecją. Tym, co łączy obie koncepcje jest forma szkieletowa budowli. Wspólną cechą domów skandynawskich oraz „kanadyjczyków” jest to, jak układane są ściany, stropy oraz poddasza. Konstrukcja ma postać warstwową oraz wymaga izolacji - na poziomie akustycznym, chroniącym przed wilgocią oraz pożarem. Zasadniczo różni się jednak proces wznoszenia konstrukcji oraz efekt końcowy. Kanadyjskie domy realizowane są na regularnym planie budowy, bez elementów prefabrykowanych.

Konstrukcja „kanadyjska” vs…

Szkielety zewnętrznych ścian wznoszone są na osadzonych w płycie fundamentowej kotwach - każdy kolejny etap musi następować po poprzednim. Na bazie drewnianego szkieletu mocuje się składające się z wielu warstw ściany zewnętrzne, a następnie wewnętrzne. Niezwykle istotną różnicę pomiędzy "kanadyjczykami" a domami w stylu skandynawskim można zauważyć w samej konstrukcji. Domy kanadyjskie posiadają nadproża nad drzwiami i oknami - zwiększa to liczbę słupków w ścianach, trzeba zatem zwiększać w niektórych miejscach warstwę izolacyjną, by osiągnąć jej optymalny poziom. Wewnętrzna konstrukcja szkieletu (ściany, dach, strop) opiera się o elementy o grubości 38 mm, natomiast zewnętrzna (ściany) o grubości 140 mm. Wykorzystywane jest lite drewno oraz wata szklana (lub inny surowiec izolacyjny). Elewacja może być wykonana z różnych materiałów - jak siding winylowy, tynk na podkładzie styropianowym, natomiast dach często wykańczany jest dachówką bitumiczną. Od wewnątrz domy kanadyjskie są usztywniane przy pomocy płyt kartonowo-gipsowych.

...skandynawski sposób na budowę domu

W przypadku domów skandynawskich wznoszonych przez firmę Skand House szczególną uwagę przykłada się do surowców oraz etapowego podejścia do tworzenia konstrukcji. Drewno, które jest wykorzystywane pochodzi ze zrównoważonych upraw. Ma właściwą higroskopijność i twardość - co ma decydujący wpływ na trwałość całej budowli. Drewno iglaste jest klasyfikowane jako C24 - to drewno budowlane spełniające normy, dzięki czemu ujednolicone. Natomiast inny materiał konstrukcyjny, z którego się korzysta to drewno KVH - z tarcicy drzew iglastym, drewno łączone mikrowczepami i poddawane obróbce, a następnie gotowe do użytkowania. Słupy nośne umieszczone wewnątrz konstrukcji są grubsze, niż w przypadku "kanadyjczyków" i mają około 45 mm, a konstrukcyjne ściany - co najmniej 23 cm. Ściany wypełniają oczywiście szczelnie izolacyjne materiały - specjalne izolatory stworzone z celulozy oraz wełna mineralna. W domach typu skandynawskiego nadproża wykonywane są nad każdym otworem.

Podsumowując – nie można utożsamiać domów drewnianych szkieletowych typu skandynawskiego z „kanadyjczykami”. W przypadku domów skandynawskich udział wysokiej jakości prefabrykatów sprawia, że wymagana jest większa precyzja podczas procesu budowy. Również proces izolowania całych konstrukcji znacząco się różni. Jednakże najbardziej widoczne pozostaje to, że efekt finalny – czyli gotowe konstrukcje budowlane są całkowicie różne wizualnie.

Pozostałe aktualności

13

mar

2024

Korzyści dla zdrowia i komfortu mieszkańców

Drewniane domy wznoszone w oparciu o konstrukcje szkieletową to forma, która oferuje wiele zalet dla inwestorów oraz użytkowników.

Czytaj więcej

13

lut

2024

Jak chronić dom przed wilgocią?

Drewniane domy szkieletowe to doskonałe miejsce do mieszkania również ze względu na panują

Czytaj więcej