Skandhouse Domy szkieletowe - Aktualności

Dom parterowy czy z poddaszem?

Dom parterowy czy z poddaszem.

12

lip

2021

Dom parterowy czy z poddaszem?

Dom parterowy oraz z poddaszem różnią się nie tylko ogólnym zamysłem projektowym czy rozkładem pomieszczeń. Każde z rozwiązań reprezentuje inne zalety i odpowiada na odmienne oczekiwania inwestorów. Szczęśliwie - oba rodzaje projektów można zrealizować w formie energooszczędnych, ekologicznych i zyskujących na popularności drewnianych domów szkieletowych.

Decyzja o tym, ile kondygnacji ma mieć dom, zapada już na etapie tworzenia projektu. Czym jednak kierować się przy jego doborze? Przede wszystkim konieczne jest przeprowadzenie kompletnej analizy obejmującej:

  • ogólne warunki do zabudowy na działce - lokalizację, sąsiedztwo, jakość terenu;
  • wymiary powierzchni, którą dysponuje inwestor - czy działka pozwala na sprawne stworzenie funkcjonalnego obiektu parterowego czy też lepiej wznieść kolejną kondygnację;
  • indywidualne potrzeby użytkowe inwestora - jaka ilość pomieszczeń będzie zadowalająca, ile łazienek ma się znajdować w domu etc.;

Należy pamiętać również o zgodności projektu z aktualnym Prawem Budowlanym. Kształtowanie ładu przestrzennego może podlegać bowiem pewnym ogólnym zasadom, formułowanym odgórnie - dotyczą one także ilości kondygnacji, jakie może mieć budynek, maksymalną szerokość elewacji, możliwą wysokość, a nawet to, jakie może być kąt nachylenia dachu.

Dom szkieletowy drewniany - różne formy, które łączy funkcjonalność

W momencie wznoszenia konstrukcji kluczowe są także inne czynniki, jak układ funkcjonalny, maksymalna powierzchnia, a także - koszt przedsięwzięcia, który również jest zróżnicowany.

Dom parterowy oraz dom z poddaszem posiadają odmienną ilość kondygnacji. Co oczywiste zatem - rozkład pomieszczeń będzie w nich zupełnie inny. W przypadku domu parterowego - strefa dzienna i nocna muszą charakteryzować się wyraźniejszym podziałem, natomiast w domu z poddaszem można je umieścić na różnych kondygnacjach - co daje nieco większą wolność w zakresie aranżacji wnętrza. Pewnego rodzaju wadą domów z poddaszem jest jednak to, że przy charakterystycznych skosach trudniej dobrać standardowe umeblowanie - i może pojawić się potrzeba zamówienia elementów wykonywanych na zamówienie. To wiąże się rzecz jasna ze wzrostem kosztów. Zaletą jest jednak idealne wyposażone wnętrze.

Domy z poddaszem opierając się na dwóch kondygnacjach zajmują mniejszą powierzchnię działki budowlanej. Dzięki temu nie trzeba dysponować dużą ilością przestrzeni. W przypadku domów parterowych konieczny jest zakup większej działki. W przypadku domów skandynawskich czas powstawania domu nie jest duży - pełna realizacja projektu "pod klucz" trwa od 3 do 6 miesięcy. Znaczenie ma jednak to, jakiego rodzaju będzie to konstrukcja. Rozłożysty, wielospadowy dach, który często wieńczy domy parterowe może generować wyższe koszty. Z kolei w przypadku domu z poddaszem strych może być w przyszłości zaadaptowany na użytkowe pomieszczenia. Oczywiście już na etapie projektu warto wówczas zwrócić szczególną uwagę na kąt nachylenia dachu. W Skand House korzystamy jedynie z materiałów najwyższej jakości. Dotyczy to zarówno drewna na prefabrykaty, jak również pokryć dachowych. Współpracujemy z renomowanymi producentami. Dlatego też niezależnie od tego, na jaką ilość kondygnacji zdecyduje się inwestor - pewna jest trwałość takiej konstrukcji oraz jej poszczególnych elementów.

Dla kogo dom parterowy, a dla kogo z poddaszem?

Jednokondygnacyjna budowla z pewnością będzie rozwiązaniem optymalnym dla osób z niepełnosprawnościami czy dla osób starszych. Prosta bryła, brak schodów, łatwy dostęp do wszystkich pomieszczeń - taka konstrukcja doskonale będzie się prezentować w wersji szkieletowego domu drewnianego. Warto jednak zauważyć, że konieczne jest dysponowanie działką o pewnym minimum szerokości - tak, aby stworzyć układ przestrzenny wygodny dla użytkownika.

Zaletą domów z poddaszem jest to, że z powodzeniem mogą zmieścić więcej pomieszczeń, automatycznie można też podzielić kondygnacje na strefy dzienną i nocną. Przyjęło się, że dwukondygnacyjne obiekty lepiej sprawdzają się w przypadku rodzin z dziećmi, a nawet rodzin wielopokoleniowych. W tym miejscu należy zaznaczyć, że projekty tworzone przez Skand House są na tyle trwałe, że mogą służyć przez wiele lat, nie tracąc nic z funkcjonalności czy swojego ekologicznego charakteru.

Pozostałe aktualności

13

mar

2024

Korzyści dla zdrowia i komfortu mieszkańców

Drewniane domy wznoszone w oparciu o konstrukcje szkieletową to forma, która oferuje wiele zalet dla inwestorów oraz użytkowników.

Czytaj więcej

13

lut

2024

Jak chronić dom przed wilgocią?

Drewniane domy szkieletowe to doskonałe miejsce do mieszkania również ze względu na panują

Czytaj więcej