Skandhouse Domy szkieletowe - Aktualności

Dom parterowy czy z poddaszem?

Dom parterowy czy z poddaszem.

12

lip

2021

Dom parterowy czy z poddaszem?

Dom parterowy oraz z poddaszem różnią się nie tylko ogólnym zamysłem projektowym czy rozkładem pomieszczeń. Każde z rozwiązań reprezentuje inne zalety i odpowiada na odmienne oczekiwania inwestorów. Szczęśliwie - oba rodzaje projektów można zrealizować w formie energooszczędnych, ekologicznych i zyskujących na popularności drewnianych domów szkieletowych.

Decyzja o tym, ile kondygnacji ma mieć dom, zapada już na etapie tworzenia projektu. Czym jednak kierować się przy jego doborze? Przede wszystkim konieczne jest przeprowadzenie kompletnej analizy obejmującej:

  • ogólne warunki do zabudowy na działce - lokalizację, sąsiedztwo, jakość terenu;
  • wymiary powierzchni, którą dysponuje inwestor - czy działka pozwala na sprawne stworzenie funkcjonalnego obiektu parterowego czy też lepiej wznieść kolejną kondygnację;
  • indywidualne potrzeby użytkowe inwestora - jaka ilość pomieszczeń będzie zadowalająca, ile łazienek ma się znajdować w domu etc.;

Należy pamiętać również o zgodności projektu z aktualnym Prawem Budowlanym. Kształtowanie ładu przestrzennego może podlegać bowiem pewnym ogólnym zasadom, formułowanym odgórnie - dotyczą one także ilości kondygnacji, jakie może mieć budynek, maksymalną szerokość elewacji, możliwą wysokość, a nawet to, jakie może być kąt nachylenia dachu.

Dom szkieletowy drewniany - różne formy, które łączy funkcjonalność

W momencie wznoszenia konstrukcji kluczowe są także inne czynniki, jak układ funkcjonalny, maksymalna powierzchnia, a także - koszt przedsięwzięcia, który również jest zróżnicowany.

Dom parterowy oraz dom z poddaszem posiadają odmienną ilość kondygnacji. Co oczywiste zatem - rozkład pomieszczeń będzie w nich zupełnie inny. W przypadku domu parterowego - strefa dzienna i nocna muszą charakteryzować się wyraźniejszym podziałem, natomiast w domu z poddaszem można je umieścić na różnych kondygnacjach - co daje nieco większą wolność w zakresie aranżacji wnętrza. Pewnego rodzaju wadą domów z poddaszem jest jednak to, że przy charakterystycznych skosach trudniej dobrać standardowe umeblowanie - i może pojawić się potrzeba zamówienia elementów wykonywanych na zamówienie. To wiąże się rzecz jasna ze wzrostem kosztów. Zaletą jest jednak idealne wyposażone wnętrze.

Domy z poddaszem opierając się na dwóch kondygnacjach zajmują mniejszą powierzchnię działki budowlanej. Dzięki temu nie trzeba dysponować dużą ilością przestrzeni. W przypadku domów parterowych konieczny jest zakup większej działki. W przypadku domów skandynawskich czas powstawania domu nie jest duży - pełna realizacja projektu "pod klucz" trwa od 3 do 6 miesięcy. Znaczenie ma jednak to, jakiego rodzaju będzie to konstrukcja. Rozłożysty, wielospadowy dach, który często wieńczy domy parterowe może generować wyższe koszty. Z kolei w przypadku domu z poddaszem strych może być w przyszłości zaadaptowany na użytkowe pomieszczenia. Oczywiście już na etapie projektu warto wówczas zwrócić szczególną uwagę na kąt nachylenia dachu. W Skand House korzystamy jedynie z materiałów najwyższej jakości. Dotyczy to zarówno drewna na prefabrykaty, jak również pokryć dachowych. Współpracujemy z renomowanymi producentami. Dlatego też niezależnie od tego, na jaką ilość kondygnacji zdecyduje się inwestor - pewna jest trwałość takiej konstrukcji oraz jej poszczególnych elementów.

Dla kogo dom parterowy, a dla kogo z poddaszem?

Jednokondygnacyjna budowla z pewnością będzie rozwiązaniem optymalnym dla osób z niepełnosprawnościami czy dla osób starszych. Prosta bryła, brak schodów, łatwy dostęp do wszystkich pomieszczeń - taka konstrukcja doskonale będzie się prezentować w wersji szkieletowego domu drewnianego. Warto jednak zauważyć, że konieczne jest dysponowanie działką o pewnym minimum szerokości - tak, aby stworzyć układ przestrzenny wygodny dla użytkownika.

Zaletą domów z poddaszem jest to, że z powodzeniem mogą zmieścić więcej pomieszczeń, automatycznie można też podzielić kondygnacje na strefy dzienną i nocną. Przyjęło się, że dwukondygnacyjne obiekty lepiej sprawdzają się w przypadku rodzin z dziećmi, a nawet rodzin wielopokoleniowych. W tym miejscu należy zaznaczyć, że projekty tworzone przez Skand House są na tyle trwałe, że mogą służyć przez wiele lat, nie tracąc nic z funkcjonalności czy swojego ekologicznego charakteru.

Pozostałe aktualności

domy z drewna

13

lis

2023

Domy z drewna zyskują na wartości

Domy szkieletowe to konstrukcje otwierające szereg możliwości nie tylko w zakresie tworzenia przestrzeni mieszkalnej, ale też w formie inwestycji.

Czytaj więcej
Korzyści ekologiczne domów drewnianych

10

paź

2023

Korzyści ekologiczne domów drewnianych

Drewniane domy szkieletowe to konstrukcje, które zyskują na popularności z rozmaitych powodów.

Czytaj więcej