Budowa domu drewnianego zimą
22
sty
2021
Budowa domu drewnianego zimą
Jedną z wielu zalet budowy domu drewnianego jest możliwość wznoszenia konstrukcji nawet zimą. Budownictwo szkieletowe charakteryzuje się minimalną ilością prac tzw. „mokrych”, a co za tym idzie nie ma konieczności sezonowania konstrukcji. Odpowiednie zaplanowanie prac pomoże w realizacji budowy nawet w warunkach zimowych. Choć możliwe jest prowadzenie prac zimą, pamiętać należy, że są pewne warunki które muszą być spełnione. Najważniejsze to oczywiście bezpieczeństwo oraz komfort termiczny ekipy budowlanej. Dodatkowo prace mogą być realizowane wyłącznie w suchych warunkach: mróz nie jest przeszkodą (do pewnego momentu), ale już silne opady śniegu czy deszczu stanowią problem- poza oczywistą kwestią jaką jest dyskomfort pracowników budowlanych, znaczenie ma jeszcze fakt, że większość narzędzi służących do pracy nie może być używanych w wilgotnych warunkach.
Dom szkieletowy a zima
Choć zimy w Polsce od paru lat są zdecydowanie łagodniejsze, to zdarzają się jeszcze opady śniegu i przymrozki, które mogą utrudnić realizację inwestycji. Jeżeli jednak odpowiednio wcześniej zostanie przygotowany fundament i warunki pogodowe nie będą skrajne można przystąpić do stawiania konstrukcji. Po zamknięciu budynku prace wykończeniowe mogą być realizowane bez żadnych przeszkód.
Najczęściej pojawiającą się wątpliwością odnośnie budowy domu w okresie zimowym jest to czy warunki nie wpłyną na drewno stosowane do budowy. Należy tu podkreślić, że do budowy domów stosowane jest drewno najwyższej jakości C24/KVH. Stosowane przez nas drewno konstrukcyjne jest poddawane procesowi suszenia komorowego, który to proces skutecznie wpływa na podniesienie korzystnych właściwości budulca jakim jest drewno. Suszenie komorowe drewna odbywa się w specjalnych suszarniach w bardzo wysokich temperaturach. Dzięki temu drewno w stosunkowo krótkim czasie zostaje pozbawione nadmiaru wilgoci, a także zabite zostają wszelkie szkodniki i grzyby. Po skutecznym wysuszeniu drewna do pożądanego poziomu wilgotności 15% (+/-3%) nie ma już potrzeby dodatkowego zabezpieczania drewna. W tym stanie jest ono bardzo wytrzymałe na warunki atmosferyczne.
Pozostałe aktualności
12
lis
2024
Techniki i materiały używane do izolacji domów szkieletowych
Izolacja termiczna jest absolutnie kluczowym elementem w każdym d
Czytaj więcej04
lis
2024
Jak efektywnie wykorzystać przestrzeń w małym domu drewnianym?
Coraz więcej osób decyduje się na budowę domu drewnianego.
Czytaj więcej