Skandhouse Domy szkieletowe - Aktualności

Zastosowanie technologii suchego jastrychu

wylewka suchy jastrych

17

sie

2022

Zastosowanie technologii suchego jastrychu

Podłoga w domu drewnianym szkieletowym jest elementem, który warto dopasować do całej konstrukcji. Najłatwiej stworzyć spójną kompozycję wnętrza poprzez ułożenie drewnianych paneli, desek z surowego drewna lub parkietu. Aby jednak było to możliwe konieczne jest zachowanie pewnego porządku podczas budowy. Oczywiście chodzi o podkład - element niezbędny dla wyrównania podłoża i stworzenia odpowiednich warunków. Zastosowanie suchego jastrychu stanowi godną uwagi alternatywę w przypadku domów szkieletowych. A o tym dlaczego piszemy poniżej.

Czym jest suchy jastrych?
Do niedawna najczęstszym sposobem na stworzenie podkładu pod panele, parkiet czy inny typ posadzki było wykorzystanie wylewki cementowej lub anhydrytowej. Proces ów odbywał się na mokro. Alternatywą dla nich pozostaje obecnie płyta jastrychowa, czyli tzw. suchy jastrych. Charakteryzuje się on prostotą montażu, a przy tym posiada szereg zalet - jak gwarantowanie optymalnej izolacji akustycznej czy termicznej. Suchy jastrych stanowi podkład bezspoinowy i jest złożony z kilku (najczęściej dwóch lub trzech) warstw płyt gipsowo-kartonowych lub gipsowo-włóknowych. Średnia grubość jednej płyty to około 12,5 mm, toteż najczęściej jastrych stosuje się na podłożu drewnianym - a więc konstrukcja szkieletowego domu tworzonego w technice skandynawskiej lub technologii Steico idealnie koresponduje z tym rodzajem podłoża.

Wykorzystanie nowoczesnego podkładu z jastrychu
Płyty z suchego jastrychu układane są na etapie stanu surowego zamkniętego. Suchy jastrych to idealne rozwiązanie wszędzie tam, gdzie obciążanie stropów lub wprowadzanie wilgoci do domu (poprzez mokre betonowe podkłady) nie wchodzi w grę. Ich zdecydowanym atutem jest również fakt, iż są lekkie, sztywne i łatwe do ułożenia, a przy tym gwarantują skuteczność we wprowadzaniu izolacji. Płyty występują głównie w dużych formatach, co znacznie przyspiesza cały proces budowy, podobnie jak brak konieczności wysychania - posadzkę czy też drewnianą podłogę można na nim układać już następnego dnia. Płyty z jastrychu mogą być zintegrowane z innymi warstwami izolacyjnymi, np. z wełny mineralnej. Znajdują także zastosowanie jako element układany na wodnym ogrzewaniu podłogowym.

Warto wspomnieć, że płyty z jastrychu gorzej przewodzą ciepło niż np. wylewka anhydrytowa. Dlatego optymalnym rozwiązaniem może być dodatek elektrycznych mat grzejnych. Izolacja akustyczna prezentuje się zdecydowanie lepiej. Utrudnieniem o którym warto pamiętać jest także to, że płyty z jastrychu powinny być układane na równej powierzchni, ponieważ mają tendencje do przenoszenia wszelkich nierówności.

Nie tylko w domach drewnianych
Choć głównym rodzajem domów, w których stosuje się suchy jastrych pozostają konstrukcje z drewna lub inne przykłady nowoczesnego budownictwa, to płyty jastrychowe mogą znaleźć zastosowanie także jako element układany na starych podłogach - celem podwyższenia komfortu i większej izolacji cieplnej i akustycznej. Jeśli występują nierówności - można je zniwelować na kilka sposobów. W zależności od tego, jakie są odchylenia można wykorzystać piankę poliuretanową lub (przy większych problemach) podsypkę, np. keramzytową.

O sposobie układania podkładu oraz posadzki warto pomyśleć już na etapie projektowania domu. Suchy jastrych z pewnością jest jednym ze sposobów, który ma zarówno liczne zalety, jak i słabsze strony. Każdorazowo kolejne kroki w zakresie wykończenia dobrze jest dopasować do głównej koncepcji, jak również skonsultować ze specjalistami. W Skand House oferujemy taką możliwość, ponieważ nasi inwestorzy mogą mieć wgląd w nasze działania na każdym etapie prac.

Pozostałe aktualności

dom szkieletowy w polsce

12

cze

2024

Zalety domów szkieletowych w Polsce

Własny dom to marzenie wielu osób.

Czytaj więcej
domy drewniane

03

cze

2024

Dlaczego warto zainwestować w dom z drewna?

Inwestycja w dom to jedna z najważniejszych decyzji w życiu każde

Czytaj więcej