Zalety domów szkieletowych w Polsce

12
cze
2024
Zalety domów szkieletowych w Polsce
Własny dom to marzenie wielu osób. To jednocześnie ogromne poświęcenie pod każdym względem, a szczególnie finansowym oraz czasowym. Obecnie jednak za sprawą nowych technologii związane z budową domów szkieletowych, cały proces stawiania domu przebiega zdecydowanie szybciej, bez szwanku dla jakości. Takie konstrukcje są od dawna znane w krajach Skandynawskich, cenione za swoje zalety. Teraz coraz większą popularność zyskują również i w naszym kraju. Dowiedzmy się dlaczego.
Energooszczędność domów szkieletowych
Zacznijmy od tego, co niezwykle ważne zawsze, a już zwłaszcza w niepewnych czasach, gdy koszty życia rosną dość szybko. Decydując się na dom wykonany w technologii szkieletowej, możemy być pewni dużych oszczędności, redukując tym samym koszty ogrzewania. Wynika to z tego, że domy szkieletowe zapewniają doskonałe właściwości termiczne. Sekret tkwi w technologii budowy i użytych materiałów budowlanych.
Firmy budujące domy szkieletowe zwracają szczególną uwagę na etap montażu izolacji termicznej. Ściany mają konstrukcję warstwową, a określone parametry, jak grubość, sposób i kolejność ułożenia, tworzone są indywidualnie, zależnie od konkretnego projektu. Do izolacji ścian wykorzystywana jest wełna szklana o doskonałych parametrach (niska przenikalność cieplna lambda 0,033 W/mK), specjalistyczna folia - paroizolacyjna od wewnątrz, wiatroizolacyjna od zewnątrz, płyty na poszycie wewnętrzne, a także elementy wykończeniowe - elewacyjne.
Domy energooszczędne projektowane i stawiane przez firmę Skand House są budowane w technologii skandynawskiej, charakteryzujące się trwałością oraz wysoką energooszczędnością. Do tego celu wykorzystywany jest kompletny system budowy domów w technologii szkieletowej. Wykorzystywana jest też niemiecka technologia Steico, zapewniająca równie wysoką jakość wykonania, połączoną z najlepszymi materiałami użytymi do budowy.
Trwałość i jakość wykonania
Jak widzimy, za sprawą odpowiedniej izolacji, dom w stylu skandynawskim ma doskonałe parametry termiczne, lecz to tylko jedna z wielu innych zalet. Kolejną jest wysoka jakość wykonania, co wpływa na trwałość i długowieczność budynków szkieletowych. Gwarancją tego jest precyzyjne wykonanie oraz zastosowanie najlepszych gatunków drewna.
Producent domów szkieletowych całorocznych używa najwyższej jakości drewna konstrukcyjnego klasy C24 oraz klejonego KVH i BSH pochodzącego ze Skandynawii. Ma ono lepsze właściwości niż drewno polskie, które niezbyt dobrze nadaje się do budowy domów szkieletowych. Wynika to między innymi z tego, że zimy w Polsce są coraz lżejsze i mokre, co osłabia strukturę drewna. Inaczej drewno ze Skandynawii, gdzie spadki temperatury są o wiele większe. A to właśnie długa i mroźna zima sprawia, że drewno konstrukcyjne jest twarde oraz zwarte w swojej masie. Jest ono czterostronnie strugane u suszone komorowo, co sprawia, że jest ono odporne na pasożyty, wolne od ich szkodliwego wpływu.
Nowoczesne technologie w budownictwie szkieletowym
Nowoczesne domy energooszczędne budowane są z uwzględnieniem niezawodnych technologii. Projekty domów szkieletowych tworzone są z myślą o najważniejszych zasadach tej filozofii, tak samo jak budowa domu szkieletowego, która musi uwzględniać innowacyjne metody konstrukcyjne oraz nowoczesne technologie grzewcze. W zależności czy to są domy skandynawskie czy technologia Steico, wyróżnia się:
- Konstrukcja ścian - belki klejone dwuteowo oraz warstwowo LVL, co zapewnia ciężką oraz zwartą konstrukcję;
- Strop z belek dwuteowych i LVL, podwieszane na specjalnych stalowych wieszakach, zapewniając sztywność oraz stabilność;
- Izolacja nakrokwiowa dachu w systemie Steico Universal, dzięki czemu izolacyjność cieplna jest znacząco podniesiona. Płyty Universal poza tym wytłumiają wszystkie dźwięki przenoszone przez poszycie dachowe;
- Poszycie dachowe - można wybrać dowolny materiał, ale każdy wysokiej jakości od zaufanych producentów. Może to być dachówka ceramiczna lub cementowa firmy Braas. Może też być dachówka panelowa Ruukki i Blachdom Plus. Okna dachowe - Roto lub Fakro;
- Kominy systemowe - niezawodne, bo produkcji marki Schiedel, udzielającej 30-letnią gwarancję na swoje produkty;
- Drzwi zewnętrzne - Wikęd w modelu Premium z ościeżnicą Termo;
- Stolarka okienna - siedmiokomorowy profil Veka Softline 82 w połączeniu z trzyszybowym pakietem;
- Izolacja zewnętrzna z użyciem twardych, gęstych płyty mocowanych na długie zszywki;
- Izolacja wewnętrzna z włókien drzewnych - specjalne sprężyste maty, mające podobne zastosowanie jak wełna mineralna;
- Akustyka w budynkach Steico - podłoga z OSB z płyt Steico Isorel.
Szybki proces budowy
Bez wątpienia, nowoczesne domy szkieletowe mają mnóstwo zalet związanych z użytą tu technologią, o czym napisaliśmy powyżej. To jednak nie wszystko, bo nie wspomnieliśmy jeszcze o kolejnej ogromnej zalecie, jaką jest szybki proces budowy. Jest to szczególnie zauważalne, jeśli porównamy go ze stosowaniem tradycyjnych metod, czyli domów budowanych za pomocą bloczków betonowych, pustaków, cegieł itp.
Nim one powstaną potrzeba wiele czasu, zwłaszcza że wielu prac, tzw. mokrych nie można wykonywać, jak temperatury są za niskie. W naszym klimacie więc trzeba się przygotować na wielomiesięczne przestoje. W przypadku domów szkieletowych nie ma takiego ryzyka, dlatego też proces powstawania domów jest ciągły, niezakłócony przez żadne komplikacje.
Domy szkieletowe pod klucz to ogromna wygoda dla każdego inwestora. Otrzymuje on gotowy dom, w którym może od razu zamieszkać. Bez myślenia o szukaniu fachowców, dogadywania kolejnych prac, występowaniu o pozwolenia itp.
Ekologiczne aspekty domów szkieletowych
A przecież kwestie związane z energooszczędnością, trwałością i szybkością budowy to nie wszystko, bo równie ważne znaczenie mają ekologiczne aspekty. Marka Skand House wykorzystuje ekologiczne materiały budowlane, prowadząc jednocześnie budowę z minimalnym wpływem na środowisko. Odpowiadają za to różne czynniki, między innymi pewne pochodzenie surowca, ponieważ domy wznoszone w technologii skandynawskiej tworzone są ze specjalnie przygotowanych drewnianych prefabrykatów. Drewno jest certyfikowane ze zrównoważonych upraw.
Ekologicznym walorom sprzyja oczywiście konstrukcja, dzięki czemu wewnątrz panują doskonałe warunki termiczne. To możliwe za sprawą materiałów, o których już wcześniej napisaliśmy, tj. warstwowa konstrukcja ścian, folia paroizolacyjna, wełna szklana, ciepły montaż okien itp. Dodatkowo, wybierając ekologiczne źródła ogrzewania, jak panele fotowoltaiczne z pompą ciepła, wentylacja z rekuperacją czy ogrzewanie podłogowe na podczerwień, zwiększamy zarówno oszczędności, jak i pozytywny wpływ na środowisko.
Podsumowując, widzimy, że istnieje wiele zalet domów szkieletowych w Polsce, poczynając od kwestii energooszczędnych, przez trwałość, tempo budowy, aż po ochronę środowiska. Warto pomyśleć o takim projekcie!
- Skąd wywodzą się domy szkieletowe?
Głównie ze Skandynawii, gdzie są bardzo cenione. Obecne są też jednak w innych krajach zachodnich.
- Co sprawia, że nowoczesne domy szkieletowe zyskują na popularności?
Wpływają na to liczne zalety - energooszczędność, trwałość konstrukcji, szybkie tempo budowy, innowacyjne technologie, pozytywny wpływ na środowisko.
- Steico - co to takiego?
Steico to kompletny system budowy domów w technologii szkieletowej, co zapewnia wysoką jakość wykonania, połączoną z najlepszymi materiałami użytymi do budowy.
Pozostałe aktualności

12
mar
2025
5 najlepszych projektów domów szkieletowych dla małych działek
Budowa domu na małej działce może wydawać się trudnym zadaniem, a
Czytaj więcej
06
mar
2025
Dom szkieletowy czy murowany? Różnice i zalety dla polskiego klimatu
Decydując się na budowę domu, istotnym dylematem jest wybór międz
Czytaj więcej