Skandhouse Domy szkieletowe - Aktualności

Techniki i materiały używane do izolacji domów szkieletowych

przekrój ściany skand house

12

lis

2024

Techniki i materiały używane do izolacji domów szkieletowych

Izolacja termiczna jest absolutnie kluczowym elementem w każdym domu, zwłaszcza w konstrukcjach szkieletowych. Jeśli izolacja zostanie prawidłowo wykonana, budynek uzyska wysoki poziom energooszczędności, komfortu cielnego, jak również ochrony przed wilgocią. Wszystko to wpływa pozytywnie na koszty eksploatacyjne budynku. To tak ważne zagadnienie, iż poświęcimy mu poniższy artykuł, omawiając najważniejsze techniki oraz materiały izolacyjne, które są stosowane w nowoczesnych domach energooszczędnych budowanych w technologii szkieletowej. Wskażemy też korzyści wynikające z zastosowania innowacyjnych rozwiązań oferowanych przez Skand House. Zapraszamy do lektury!

Izolacja w domach szkieletowych – klucz do energooszczędności

Domy szkieletowe mają lekką konstrukcję, co wymusza zastosowanie w nich odpowiedniej izolacji w każdym obszarze - od samego dołu, od podłóg, poprzez ściany, aż po dach. Ta kompleksowość zapewnia, iż wszędzie dom będzie właściwie chroniony przed niekorzystnymi temperaturami. Niezwykle istotne jest to, aby dopasować materiały gwarantujące, że budynek spełni najwyższe standardy energooszczędności. Skand House - producent domów szkieletowych całorocznych - stosuje najnowocześniejsze technologie, by zapewnić minimalizację strat ciepła, co pozwala na ogromne oszczędności energii - nawet do 30% w porównaniu z tradycyjnymi budynkami.

Izolacja termiczna to zdecydowanie jeden z najistotniejszych aspektów budowy domu w stylu skandynawskim. Biorąc to pod uwagę, warto jednocześnie podkreślić zastosowanie otwartych dyfuzyjnie przekrojów ścian. Dzięki temu są one w stanie oddychać, nie ma też ryzyka gromadzenia się w nich wilgoci. To sprawia, że domy całoroczne zachowują odpowiedni mikroklimat, wpływając pozytywnie na zdrowie mieszkańców, jak również na trwałość konstrukcji. 

Wełna mineralna – popularny wybór w izolacji domów szkieletowych

Wełna mineralna to jeden z lepszych i chętniej wybieranych materiałów izolacyjnych w domach drewnianych. To nie dziwi, gdyż ma ona doskonałe właściwości izolacyjne - cieplne i akustyczne. Jest odporna na ogień, zwiększając bezpieczeństwo użytkowania budynku. Tworzy przyjemny mikroklimat wewnątrz pomieszczeń.

Jakby tego było mało, warto pamiętać, że izolacja z wełny mineralnej jest bardzo łatwa w montażu, co umożliwia szybkie oraz efektywne wykończenie budowy domów szkieletowych pod klucz. Zyskujemy więc dzięki temu oszczędności - nie tylko czasu, ale i ogólnych kosztów pracy. Budowa domu szkieletowego nie zajmuje więc wiele czasu, nie pochłania też dużych nakładów finansowych, a mimo to w zamian otrzymujemy kompleksowo wykonany energooszczędny, trwały budynek. 

Znaczenie paroizolacji w domach szkieletowych – jak chronić przed wilgocią?

Wilgoć to wróg każdego budynku. Nie inaczej jest w przypadku domów szkieletowych, dlatego też trzeba odpowiednio je zabezpieczyć. Izolacja cieplna musi być więc uzupełniona o skuteczną paroizolację. Zapobiega ona przenikaniu wilgoci do warstw konstrukcyjnych. Żeby zapewnić wysoką skuteczność, stosuje się specjalne membrany paroizolacyjne. Blokują wilgoć, pozwalając ścianom na „oddychanie”.

Skand House stosuje tylko sprawdzone i niezawodne rozwiązania, dzięki którym nie ma ryzyka, że konstrukcja zostanie uszkodzona przez negatywny wpływ wilgoci. To kluczowe, aby zwiększyć trwałość budynku i zapobiegać negatywnym czynnikom związanym z zawilgoceniem, na przykład powstawaniem pleśni. 

Zastosowanie technologii suchego jastrychu - co to takiego?

Warto również wiedzieć, że nowoczesne projekty domów szkieletowych coraz częściej korzystają z technologii suchego jastrychu. Czym jest owa technologia? Co to jest suchy jastrych? To innowacyjny materiał przyspieszający prace budowlane, ale też stanowiący doskonałe podłoże pod różnego typu pokrycia podłogowe. Jest bardzo lekki, więc sprawdza się idealnie w domach w technologii skandynawskiej. Ma on też pozytywny wpływ na wilgoć, zmniejszając ryzyko pojawienia się tego zagrożenia. 

Test szczelności (Blower Door) - dlaczego jest istotny?

Odpowiednio przygotowany projekt domu szkieletowego i jego perfekcyjne wykonanie to oczywiście absolutna podstawa. Niemniej, nie można też zapominać o innych zadaniach. Mowa tu zwłaszcza o teście szczelności, który pozwala na sprawdzenie, jak sprawuje się konstrukcja - czy została właściwie zaizolowana, a więc czy nie występują nieszczelności mogące prowadzić do utraty ciepła. Za sprawą tego testu możemy zlokalizować ewentualne problemy i dokonać korekt, jeśli jest taka potrzeba.

Wszystkie te techniki i materiały zapewniają, że domy szkieletowe mają doskonałe właściwości termiczne i są bardzo przyjemnym miejscem do życia!

Marzy Ci się dom szkieletowy? Poznaj naszą ofertę!
  • Jakie materiały izolacyjne są najlepsze do domów szkieletowych?

Najpopularniejszym materiałem jest wełna mineralna. Gwarantuje ona doskonałą izolację cieplną i akustyczną.

  • Czym jest test szczelności i dlaczego jest ważny?

Test szczelności (Blower Door) odpowiada na pytanie, czy w budynku nie ma nieszczelności, które mogłyby prowadzić do strat ciepła. To więc kluczowy element kontroli jakości izolacji.

  • Co to jest suchy jastrych i jakie ma zastosowanie w domach szkieletowych? Suchy jastrych to nowoczesne podłoże podłogowe. Charakteryzuje się lekkością i odpornością na wilgoć. Idealnie nadaje się do domów w technologii skandynawskiej.

Pozostałe aktualności

dom w stylu skandynawskim

04

lis

2024

Jak efektywnie wykorzystać przestrzeń w małym domu drewnianym?

Coraz więcej osób decyduje się na budowę domu drewnianego.

Czytaj więcej
domy szkieletowe z fotowoltaiką

15

paź

2024

Dom szkieletowy, a fotowoltaika - czy to się opłaca?

Zastanawiasz się, czy dom szkieletowy i fotowoltaika to dobre poł

Czytaj więcej