Rozpocznij budowę swojego domu od stycznia 2025 z Skand House!
POROZMAWIAJMY O TWOIM WYMARZONYM DOMU!
Skontaktuj sie z doradcą Skand House, który odpowie na wszystkie pytania i pomoże wybrac najlepsze rozwiązanie dla Twojej inwestycji.
30
lip
2024
Rozpocznij budowę swojego domu od stycznia 2025 z Skand House!
Decyzja o budowie domu szkieletowego niesie ze sobą wiele korzyści. Jedną z nich jest możliwość rozpoczęcia budowy nawet zimą. Pogoda nie jest realną przeszkodą, jak w przypadku klasycznego budownictwa. Dlaczego domy szkieletowe warto budować zimą? I jak przebiega proces planowania i budowy?
Dlaczego warto budować zimą?
Zima podczas budowy domu szkieletowego nie jest przeszkodą, która wpływałaby na opóźnienie czy całkowite zatrzymanie prac. Wszystko dlatego, że podczas wznoszenia obiektów szkieletowych ilość prac tzw. mokrych, ograniczona jest do niezbędnego minimum. Brak ograniczeń związanych z pogodą sprawia, że dom może powstać zdecydowanie szybciej, ale to nie jedyne zalety.
Korzyści z budowy zimą
Rozpoczęcie budowy w okresie zimowym niesie ze sobą dodatkowe korzyści. Gdy wiosną rozpoczyna się właściwy sezon budowlany, znalezienie ekipy budowlanej staje się dużo trudniejsze. Sprawdzone i polecane zespoły fachowców często dokonują zapisów z dużym wyprzedzeniem, natomiast zimą w ich terminarzu prędzej można znaleźć dostępny termin.
Jednak nie tylko szybszy termin rozpoczęcia prac przez ekipę budowlaną jest atutem, bo gdy w branży przestój, to zdecydowanie sprawniej realizowane są wszelkie prace. Przyczyną jest tu nie tylko terminarz ekip, ale również dostęp do materiałów. Wiosną, latem i jesienią obserwuje się zdecydowany wzrost zapotrzebowania na materiały budowlane. W konsekwencji dojść może do opóźnień związanych z dostępem do materiałów i tym samym opóźnień w realizacji kolejnych etapów prac.
Mit o budowie w zimie
Od lat powtarzane są opinie, że domu w zimie budować nie można. Jednym z najczęściej powtarzanych mitów jest to, że mróz negatywnie wpływa na konstrukcję budowanego domu, ponieważ zniekształca właściwości np. betonu. Starsze pokolenia podkreślają, że niskie temperatury pogarszają m.in. zdolność wiązania i utwardzania.
Kolejnym nadal powielanym mitem jest stwierdzenie, że budowa zimą jest mniej efektywna. Obecnie nie jest to prawdą, należy jednak pamiętać, że realizacja kolejnych etapów budowy wymaga odpowiedniego przygotowania i zaplanowania prac.
Jak Skand House radzi sobie z budową zimą?
Budując domy zimą, należy przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo osób znajdujących się na budowie. Niskie temperatury, opady śniegu i deszczu, które mogą tworzyć śliską nawierzchnię, wymagają odpowiedniego przygotowania zespołu. Ważną kwestią jest też właściwe zabezpieczenie sprzętu, bo elektronarzędzia w wilgotnych warunkach mogą ulec awarii.
Technologia budowy szkieletowej
Technologia szkieletowa w budowie domów z roku na rok zyskuje na popularności. Dzięki wykorzystaniu gotowych komponentów znacznie skraca się czas wykonania budowy. Przyspieszenie działań ma duże znaczenie dla osób, które realizują prace. Montaż gotowych komponentów sprawia, że budowlańcy znacznie krócej narażeni są na ekspozycję na trudne, zimowe warunki atmosferyczne. Dodatkowo lekkość komponentów oraz ich łatwy montaż ułatwiają prace w zimie.
W technologii szkieletowej tzw. mokre procesy budowlane, których realizacja faktycznie może być trudniejsza zimą, odgrywają zdecydowanie mniejszą rolę. Wylewanie betonu zimą wymaga specjalnego przygotowania oraz zaplanowania prac zapobiegających zamarzaniu wody znajdującej się w mieszance. W domach szkieletowych materiał ten wykorzystywany jest w zasadzie tylko do wykonania ławy fundamentowej.
Sprzęt i materiały
Do budowy domu szkieletowego potrzebne będą odpowiednie komponenty. Podstawowym materiałem jest drewno konstrukcyjne, z którego powstaje szkielet budynku. Ponadto niezbędne będą również profile stalowe, a także materiały izolacyjne, gwarantujące odpowiedni komfort termiczny. Poza wełną mineralną wykorzystywany jest także styropian lub pianka poliuretanowa, jednak w przypadku domów drewnianych powinna być stosowana wełna skalna, która pozwala na odprowadzanie wilgoci i tym samym pozwoli uniknąć problemów z pleśnią i grzybem wewnątrz domu w przyszłości. Niezbędne są także folie paroizolacyjne, wiatroizolacyjne oraz specjalne membrany. Stosowane materiały cechują się odpornością na niskie temperatury, dlatego mogą być z powodzeniem wykorzystywane.
Podczas budowy domów szkieletowych wykorzystywane są specjalistyczne narzędzia, umożliwiające składanie kolejnych komponentów. Są to m.in. piły tarczowe, wkrętarki, a także sprzęt do izolacji budynku. W zależności od wariantu wykorzystanego ocieplenia będą to aplikatory pianki poliuretanowej lub maszyny do cięcia wełny mineralnej. Zimą niezbędne będą również nagrzewnice budowlane oraz osuszacze powietrza.
Proces budowy zimą z Skand House
Budowa domu szkieletowego zimą wymaga odpowiedniego przygotowania i zaplanowania działań. Konstrukcja ścian i stropy ustawiane są na wcześniej przygotowanym fundamencie. Do wykonania szkieletu konstrukcji wykorzystywane jest specjalne drewno, pochodzące ze Skandynawii (dom w stylu skandynawskim). Jest to tzw. drewno konstrukcyjne certyfikowane C24, klejone KVH lub BSH.
Ze względu na warunki panujące na zewnątrz zimą ważne jest, aby maksymalnie skrócić czas ekspozycji pracowników na niskie temperatury. Z tego względu cały proces rozpoczyna się od planowania działań, analizy potrzeb, wykonania projektu oraz opracowania harmonogramu realizowanych prac.
Kroki procesu budowy
Efektywne budowanie domu szkieletowego zimą wymaga właściwego przygotowania i zaplanowania plac. Cały proces rozpoczyna się właśnie od planowania, wyboru projektu domu szkieletowego, adaptacji posiadanego przez klienta projektu domu oraz jego weryfikacji w celu wytypowania ewentualnych błędów, które mogłyby negatywnie wpłynąć na realizację. Jest to czas, w którym nasi doświadczeni architekci i konstruktorzy przeprowadzają szczegółową analizę.
Bezpośrednio po zakończeniu fazy koncepcyjnej przejść można do prac w terenie. W pierwszej kolejności należy odpowiednio przygotować teren pod budowę. Dotyczy to zarówno robót związanych z wykonaniem fundamentów budynku, jak i zabezpieczeniem terenu budowy, przygotowaniem ogrodzenia oraz umieszczeniem odpowiednich tablic informacyjnych.
W zależności od ustaleń i preferencji klientów związanych z wykończeniem budynku może zostać zamówiona odpowiednia ilość komponentów niezbędnych do wykonania konstrukcji — ścian, stropów i dachu, elementy zamykające ściany, ocieplenie, drzwi czy okna. Na tym etapie można oszacować kosztorys przedsięwzięcia, uwzględniając ceny materiałów.
Gdy konstrukcja wraz z dachem jest już gotowa, można rozpocząć montaż drzwi i okien. Dla poprawy parametrów termoizolacyjnych budynku stosowany jest tzw. ciepły montaż, pozwalający wyeliminować ilość ewentualnych mostków termicznych, które powodują utratę ciepła. Tak przygotowana konstrukcja może zostać ocieplona. Na koniec wykonywana jest zewnętrzna elewacja. W zależności od preferencji może być ona drewniana. Alternatywą jest wysokiej klasy tynk.
Ostatnim etapem jest wykończenie wnętrz. Aranżacja przestrzeni w domu szkieletowym ograniczona jest w zasadzie tylko przez budżet i wyobraźnię właścicieli.
Zarządzanie harmonogramem
Harmonogram kolejnych etapów prac budowlanych ustalany jest indywidualnie, w zależności od projektu danego domu. Na etapie planowania specjaliści oceniają czas, jaki będzie potrzebny do realizacji kolejnych etapów działania, uwzględniając czas potrzebny do przygotowania terenu, zabezpieczenia działki, czy czas, jaki jest potrzebny do zamówienia i dostarczenia kolejnych materiałów budowlanych. Tak sporządzony harmonogram przedstawiany jest klientowi do akceptacji. Dzięki racjonalnie określonym działaniom budowa przebiega zgodnie z określonym harmonogramem.
Zbuduj ze Skand House swój nowoczesny dom energooszczędny
Budowa domu szkieletowego jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnych, murowanych obiektów. Technologia, która umożliwia rozpoczęcie prac budowlanych bez względu na porę roku czy warunki atmosferyczne. Dzięki temu Twój wymarzony dom może powstać szybciej i sprawniej, a tempo wykonywanych prac nie ma wpływu na jakość i trwałość konstrukcji. Dzięki naszemu doświadczeniu i fachowej wiedzy możesz liczyć na wsparcie na każdym etapie budowy.
Zapraszamy do kontaktu, nasi eksperci chętnie udzielą dodatkowych informacji oraz wykonają darmową wycenę. Zacznij budowę swojego domu marzeń już w styczniu 2025 roku!
Pozostałe aktualności
08
paź
2024
Dom prefabrykowany - szybki i trwały sposób na własny kąt
Dom fabrykowany to doskonała propozycja dla tych, którzy chcielib
Czytaj więcej12
wrz
2024
Dom modułowy dla dużej rodziny - co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem projektu?
Marzysz o przestronnym domu dla swojej rosnącej rodziny?
Czytaj więcej