Skandhouse Domy szkieletowe - Aktualności

Ogrzewanie podłogowe w domach drewnianych

Ogrzewanie podłogowe w domach drewnianych

18

lis

2022

Ogrzewanie podłogowe w domach drewnianych

Domy drewniane wznoszone przez Skand House otwierają przed inwestorami szereg możliwości w zakresie zwiększania bezpieczeństwa energetycznego. Można zdecydować się na montaż instalacji fotowoltaicznej czy pompy ciepła. Jedną z kluczowych decyzji, jakie warto podjąć jeszcze na etapie powstawania projektu bądź też na etapie stanu surowego jest wybór rodzaju systemu grzewczego. Ogrzewanie podłogowe w domach drewnianych to optymalne rozwiązanie z wielu powodów. Na które z nich warto zwrócić uwagę piszemy poniżej.

Dobra izolacyjność cieplna dla energooszczędności

Drewniane domy szkieletowe tworzone w technologii skandynawskiej lub modułowej technice Steico wyróżniają się doskonałą izolacyjnością. Gwarantuje ją wykorzystanie najwyższej jakości, innowacyjnych materiałów jak również dbałość o detale na każdym etapie wznoszenia domów. Oczywiście dobra izolacja nie wystarczy, by wewnątrz domu zawsze panowała optymalna temperatura. Konieczny jest również montaż instalacji grzewczej. Dzięki technologii suchego jastrychu (stosowany jest opcjonalnie głównie na piętrze/poddaszu), którą stosujemy szczególnie wartą uwagi opcją pozostaje ogrzewanie podłogowe. W wylewce umieszczane są rury, które sprawiają, że cała podłoga w domu pełni funkcję grzejnika. W rurach tych stosowane mogą być dwa rodzaje ogrzewania - wodne lub elektryczne.
Ogrzewanie podłogowe elektryczne może być montowane później niż wodne, niższe są również koszty instalacji. Z kolei ogrzewanie wodne wykazuje niższe koszty eksploatacji, choć przy wyższych nakładach inwestycyjnych. Przy ogrzewaniu podłogowym, niezależnie od wybranego typu, warto jest zainwestować również w wentylację z odzyskiem ciepła. W ten sposób można wygenerować dodatkowe oszczędności, a także jeszcze bardziej kontrolować jakość powietrza w pomieszczeniach.

Dlaczego warto zamontować ogrzewanie podłogowe?

W domu drewnianym panuje optymalny dla domowników mikroklimat. Wilgotność powietrza jest utrzymywana na właściwym poziomie, a kompleksowa izolacja ścian gwarantuje jednocześnie ich przepuszczalność. Ogrzewanie podłogowe wzbogaca taką przestrzeń o dodatkowe walory:

    • ciepło jest rozprowadzane w sposób równomierny, a komfort termiczny jest dopasowany do potrzeb ludzkiego organizmu;
    • zachowanie wilgotności powietrza na poziomie korzystnym także dla osób cierpiących z powodu alergii czy astmy;
    • rozwiązanie wyróżnia się niezakłóconą niczym estetyką - aranżacja nie musi brać pod uwagę obecności widocznych grzejników;
    • ograniczenie cyrkulacji powietrza, co zapobiega unoszeniu się kurzu, pyłków i roztoczy w pomieszczeniu;
    • wysoka wydajność energetyczna przy jednoczesnej oszczędności energii - temperatura może być ustawiona o kilka stopni niżej, co w skali roku pozwala obniżyć koszty ogrzewania o kilka-kilkanaście procent;

Co istotne, przy ogrzewaniu podłogowym bardzo wygodnym czynnikiem pozostaje jego automatyzacja. Można zatem ogrzewać poszczególne pomieszczenia, bez konieczności uruchamiania całej instalacji.

Warto pamiętać, że w domu drewnianym mamy do czynienia z lekką konstrukcją szkieletową. Mimo dobrej izolacyjności cieplnej i akustycznej takie budynki mają niższe możliwości akumulacyjne ciepła. Stąd też - umieszczenie w podłodze ogrzewania pozwala na utrzymywanie w pomieszczeniach temperatury przez dłuższy czas - ponieważ stanowi ona konstrukcję wzmocnioną o dodatkową warstwę - np. dzięki technologii suchego jastrychu, z której w Skand House korzystamy. Decydując się na współpracę z nami warto przedyskutować wszystkie oczekiwania dotyczące projektu, również te obejmujące sposób ogrzewania. Nasi specjaliści służą profesjonalnym doradztwem, a spotkanie i wstępna wycena są całkowicie niezobowiązujące.

Pozostałe aktualności

nowoczesne domy energooszczędne

15

lip

2024

Jak wybrać projekt domu energooszczędnego?

Budowa energooszczędnego domu to nie tylko inwestycja w komfortow

Czytaj więcej
domy prefabrykowane skand house

08

lip

2024

Domy prefabrykowane - przyszłość budownictwa

Budowa domu jest jedną z najistotniejszych decyzji w życiu każdej

Czytaj więcej