Skandhouse Domy szkieletowe - Aktualności

Nowy ład co się zmieni w budownictwie

Budowa domu drewnianego

21

sty

2022

Nowy ład co się zmieni w budownictwie

Wprowadzony z początkiem roku i budzący wiele emocjo Polski Ład ingeruje w wiele dziedzin życia społeczno-gospodarczego. W zapisach tego projektu uwzględniono także zmiany w prawie budowlanym. Czy są to dobre zmiany? Trudno określić jednoznacznie. Niemniej jednak mogą stanowić ułatwienie dla osób, które interesuje budowa niewielkiego domu, także tego utrzymanego w stylu skandynawskim lub w technologii Steico.

Korzyści dla indywidualnych inwestorów?

Sztandarową zmianą Nowego Ładu w przypadku prawa budowlanego będzie możliwość budowy domu do 70 m2 powierzchni zabudowy bez ubiegania się o pozwolenie na budowę. Wystarczające ma być jedynie zgłoszenie budowy, nie jest też wymagane zatrudnienie kierownika budowy czy prowadzenie dziennika budowy. Aby zgłosić taką budowę konieczne jest jednak posiadanie projektu budowlanego. Zgłoszony budynek musi mieć postać domu jednorodzinnego i być wykorzystywany do zaspokojenia swoich potrzeb mieszkaniowych. Dom może posiadać jedną lub dwie kondygnacje. Aby uniknąć omijania przepisów przez deweloperów wprowadzono też zapis, że na 500 m2 działki może przypadać tylko jeden budynek, a więc gęstość zabudowy musi być utrzymana na niskim poziomie. Ponieważ nie ma już obowiązku zatrudniania kierownika budowy ani prowadzenia dziennika obowiązek załatwienia formalności przechodzi na inwestora. W praktyce oznacza to, że musi on oświadczyć pisemnie, że budynek zostaje wznoszony w celach zaspokojenia własnych potrzeb, że dokumentacja dotycząca budynku jest skompletowana w całości, a także że przyjmuje on odpowiedzialność za kierowanie budową.

Gdzie tkwi haczyk?

Dodatkowo trzeba zauważyć, że dom do 70 m2 bez zezwolenia można zbudować jedynie na takim terenie, na którym opracowano już MPZP (plany zagospodarowania przestrzennego). Co jednak, gdy takich planów nie ma? Inwestorzy mogą się wtedy starać o uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. Ponieważ przyspieszono pracę urzędów taka decyzja ma być wydana przez urząd gminy (lub odpowiadający mu na danym terenie organ) w okresie 21 dni. Dzięki temu budowa domów skandynawskich czy wznoszonych w technologii Steico może przebiegać jeszcze szybciej. Unikniemy bowiem czasochłonnych formalności. Czy polecamy jednak rezygnację z zatrudnienia kierownika budowy? To kwestia dyskusyjna. Niewątpliwie nasi fachowcy stanowią wyspecjalizowaną w tworzeniu
najlepszych jakościowo i funkcjonalnych domów drewnianych i domów z prefabrykatów kadrę. Dzięki ich zaangażowaniu domy o wyjątkowym potencjale energetycznym i ekologicznym mogą być tworzone pod klucz w przeciągu kilku miesięcy. Zachęcamy do skontaktowania się z naszymi konsultantami oraz obejrzenia naszych dotychczasowych realizacji.

Pozostałe aktualności

13

mar

2024

Korzyści dla zdrowia i komfortu mieszkańców

Drewniane domy wznoszone w oparciu o konstrukcje szkieletową to forma, która oferuje wiele zalet dla inwestorów oraz użytkowników.

Czytaj więcej

13

lut

2024

Jak chronić dom przed wilgocią?

Drewniane domy szkieletowe to doskonałe miejsce do mieszkania również ze względu na panują

Czytaj więcej