Nowy Ład - co się zmieni w budownictwie

21
sty
2022
Nowy Ład - co się zmieni w budownictwie
Wprowadzony z początkiem roku i budzący wiele emocjo Polski Ład ingeruje w wiele dziedzin życia społeczno-gospodarczego. W zapisach tego projektu uwzględniono także zmiany w prawie budowlanym. Czy są to dobre zmiany? Trudno określić jednoznacznie. Niemniej jednak mogą stanowić ułatwienie dla osób, które interesuje budowa niewielkiego domu, także tego utrzymanego w stylu skandynawskim lub w technologii Steico.
Korzyści dla indywidualnych inwestorów?
Sztandarową zmianą Nowego Ładu w przypadku prawa budowlanego będzie możliwość budowy domu do 70 m2 powierzchni zabudowy bez ubiegania się o pozwolenie na budowę. Wystarczające ma być jedynie zgłoszenie budowy, nie jest też wymagane zatrudnienie kierownika budowy czy prowadzenie dziennika budowy. Aby zgłosić taką budowę konieczne jest jednak posiadanie projektu budowlanego. Zgłoszony budynek musi mieć postać domu jednorodzinnego i być wykorzystywany do zaspokojenia swoich potrzeb mieszkaniowych. Dom może posiadać jedną lub dwie kondygnacje. Aby uniknąć omijania przepisów przez deweloperów wprowadzono też zapis, że na 500 m2 działki może przypadać tylko jeden budynek, a więc gęstość zabudowy musi być utrzymana na niskim poziomie. Ponieważ nie ma już obowiązku zatrudniania kierownika budowy ani prowadzenia dziennika obowiązek załatwienia formalności przechodzi na inwestora. W praktyce oznacza to, że musi on oświadczyć pisemnie, że budynek zostaje wznoszony w celach zaspokojenia własnych potrzeb, że dokumentacja dotycząca budynku jest skompletowana w całości, a także że przyjmuje on odpowiedzialność za kierowanie budową.
Gdzie tkwi haczyk?
Dodatkowo trzeba zauważyć, że dom do 70 m2 bez zezwolenia można zbudować jedynie na takim terenie, na którym opracowano już MPZP (plany zagospodarowania przestrzennego). Co jednak, gdy takich planów nie ma? Inwestorzy mogą się wtedy starać o uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. Ponieważ przyspieszono pracę urzędów taka decyzja ma być wydana przez urząd gminy (lub odpowiadający mu na danym terenie organ) w okresie 21 dni. Dzięki temu budowa domów skandynawskich czy wznoszonych w technologii Steico może przebiegać jeszcze szybciej. Unikniemy bowiem czasochłonnych formalności. Czy polecamy jednak rezygnację z zatrudnienia kierownika budowy? To kwestia dyskusyjna. Niewątpliwie nasi fachowcy stanowią wyspecjalizowaną w tworzeniu
najlepszych jakościowo i funkcjonalnych domów drewnianych i domów z prefabrykatów kadrę. Dzięki ich zaangażowaniu domy o wyjątkowym potencjale energetycznym i ekologicznym mogą być tworzone pod klucz w przeciągu kilku miesięcy. Zachęcamy do skontaktowania się z naszymi konsultantami oraz obejrzenia naszych dotychczasowych realizacji.
- Jakie korzyści przyniósł Polski Ład w kontekście budowy domów?
Polski Ład umożliwia budowę domu do 70 m² bez pozwolenia na budowę, wymagając jedynie zgłoszenia. Nie jest konieczne zatrudnienie kierownika budowy ani prowadzenie dziennika budowy, co upraszcza proces dla indywidualnych inwestorów.
- Czy są jakieś ograniczenia w budowie domu do 70 m² bez pozwolenia?
Tak, dom można zbudować tylko na terenie z opracowanym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Jeśli planu brak, konieczne jest uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy, którą urząd gminy ma wydać w ciągu 21 dni.
Pozostałe aktualności

10
kwi
2025
Jak wybrać meble do domu w stylu skandynawskim? Klasyka kontra nowoczesność
Skandynawski styl życia to wyraz umiłowania do natury, prostoty i funkcjonalności.
Czytaj więcej
03
kwi
2025
Adaptacja projektu domu murowanego na dom szkieletowy - czy to możliwe?
Na technologię szkieletową decyduje się coraz więcej inwestorów.
Czytaj więcej