Skandhouse Domy szkieletowe - Aktualności

Korzyści z zastosowania systemów smart home w domach drewnianych

domy drewniane

08

sie

2024

Korzyści z zastosowania systemów smart home w domach drewnianych

Budowa domu drewnianego nie wyklucza możliwości zastosowania systemu smart home, którego rolą jest optymalizacja działania urządzeń oraz sterowania nimi i ich układami w trybie zdalnym. Czym są systemy smart home i dlaczego warto je wykorzystać w domach drewnianych?

Czym są systemy smart home?

Technologia smart home od lat cieszy się dużą popularnością. Te zaawansowane rozwiązania sprawdzają się doskonale, ułatwiając codzienne funkcjonowanie w domu. Stworzenie możliwości sterowania urządzeniami i układami w sposób zdalny pozwalają na większą niezależność i wygodne życie. 

Atutem jest to, że systemy smart home, pozwalają na coraz bardziej kompleksową obsługę domu. Idealnie sprawdzają się do sterowania ogrzewaniem i klimatyzacją, optymalizując ich działanie w zależności od aktualnych potrzeb mieszkańców. Nowoczesne rozwiązania oferują o wiele więcej, pozwalając na zarządzanie oświetleniem (np. poprzez ustawienie godziny włączenia światła w całym mieszkaniu), sterowanie roletami zewnętrznymi, kamerami, czujnikami dymu i gazu, a także urządzeniami codziennego użytku, jak np. lodówka, pralka, zmywarka czy telewizor.

Systemy smart home umożliwiają automatyzację procesów oraz ustalenie harmonogramów działania, które działały będą w oparciu o określony schemat postępowania. Popularnym rozwiązaniem jest zdefiniowanie, np. oczekiwanej temperatury w domu w ciągu dnia i w nocy lub podział na czas, gdy w ciągu dnia wszyscy mieszkańcy pozostają poza domem (w pracy, w szkole) i gdy są w domu. Dobrze zaprojektowane, wykonane i ustawione systemy smart home pozwalają na realne oszczędności, w kontekście ogrzewania, wydatków na energię elektryczną.

Dlaczego warto zainstalować smart home w domu drewnianym?

W ostatnim czasie projekty domów szkieletowych zyskują na popularności, jako alternatywa dla tradycyjnych, murowanych obiektów. Decydując się na budowę domu drewnianego, nie trzeba rezygnować z nowoczesnych technologii. Wręcz przeciwnie, mogą one przełożyć się na realne korzyści. 

Instalacja systemu smart home w domu drewnianym jest możliwa, jednak zadanie to niesie ze sobą pewne wyzwania. W pierwszej kolejności należy dokładnie zastanowić się nad potrzebami, zarówno bieżącymi, jak i tymi, które mogą pojawić się w dłuższej perspektywie czasu. Temat szczególnie ważny w kontekście m.in. czujników lub instalacji, które mają znaleźć się w domu.

W domach szkieletowych technologia smart home instalowana jest nie tylko dla wygody, ale też bezpieczeństwa i optymalizacji kosztów eksploatacji. Dzięki technologii można jeszcze lepiej, a tym samym bardziej efektywnie zarządzać ogrzewaniem, zużyciem prądu czy gazu. Uwzględnienie w projekcie i realizacji odpowiednich czujników dymu, zalania, czadu pozwala dodatkowo poprawić poziom ochrony przed pożarem i zalaniem. Współczesne domy szkieletowe są dobrze zabezpieczone, ale dodatkowe czujniki, sterowane przez zintegrowany system zwiększają ochronę.

Oszczędność energii w domu drewnianym z systemem smart home

Jedną z niewątpliwych zalet technologii smart home jest jej wpływ na obniżenie rachunków energii elektrycznej. Urządzenie centralne pozwala w prosty sposób monitorować, jakie urządzenia wykorzystują najwięcej energii, aby optymalnie nimi zarządzać.

Elementy systemu smart home pozwalają przy pomocy specjalnych czujników, zmniejszyć zużycie energii. W aspekcie oświetlenia świetnie sprawdzą się harmonogramy ustalające tryb pracy urządzeń oraz żarówek, uwzględniające np. porę dnia. Kolejnym elementem jest możliwość sterowania jasnością. Doskonale sprawdzi się integracja czujników ruchu i oświetlenia, dzięki synchronizacji urządzeń w ramach jednego systemu. Współczesne inteligentne systemy mogą wykrywać ruch, a jeśli nikogo nie ma w pomieszczeniu, wyłączą światło.

Nowoczesne domy energooszczędne to również możliwość optymalizacji wykorzystania energii związanej z działaniem domowych sprzętów. System zarządzania pozwala zaplanować uruchomienie sprzętów takich jak pralka czy zmywarka np. w ramach tzw. taryfy nocnej, gdy cena prądu jest niższa niż w ciągu dnia.

Komfort i wygoda codziennego życia z inteligentnym domem

Indywidualny projekt domu inteligentnego jest doskonałą inwestycją, która dzięki automatyzacji i wygodnemu zarządzaniu pozwala skutecznie obniżyć rachunki. Optymalizacja to nie jedyna zaleta, bo dom drewniany skandynawski ze smart dom to również duża wygoda. System pozwala na wygodne zarządzanie układami (ogrzewanie, oświetleniem, klimatyzacja), a także sprzętami. Możliwość zdalnego sterowania przy pomocy odpowiednich aplikacji doceni każdy, w szczególności osoby, które preferują aktywny tryb życia, zwiedzanie, bliższe i dalsze wycieczki.

Popularne urządzenia smart home dla domów drewnianych

Dom w stylu skandynawskim cechuje minimalizm i prostota stylu. Nie wyklucza to jednak możliwości stosowania najnowszych rozwiązań technologicznych, również technologii smart home. Idea zarządzania i optymalizacji doskonale wpisuje się w ten styl, dla którego dobro natury jest szczególnie ważne.

W domach drewnianych z technologią smart dom warto postawić na dobrej jakości żarówki i inteligentne oświetlenie, jak również dobrej jakości termostaty, czujniki czy system alarmowy. Wśród urządzeń, które warto wybrać, wymienić należy m.in. kamery, detektory ruchu, które poprawią bezpieczeństwo domu.

Marzy Ci się nowoczesny dom drewniany? Zadzwoń i poznaj szczegóły!

 

  • Czy projekty domów szkieletowych pozwalają na instalację systemu smart home?

Oczywiście, posiadacze domów drewnianych nie muszą rezygnować z udogodnień, jakie niesie ze sobą zastosowanie inteligentnych systemów zarządzania.

  • Smart home — czy system wpływa na poprawę bezpieczeństwa?

Tak. Technologia smart home to nie tylko szereg udogodnień, ale przede wszystkim szereg korzyści, które mają wpływ na poprawę bezpieczeństwa domu i jego mieszkańców.

  • Jakie urządzenia smart home mogą pomóc oszczędzać energię w domu drewnianym?

​​​​​​​Realna oszczędność energii w domach drewnianych wyposażonych w technologię smart home związana jest z doborem odpowiedniego osprzętu i urządzeń. W szczególności są to inteligentne termostaty, elementy oświetlenia, a także gniazdka.

Pozostałe aktualności

domy całoroczne modułowe

12

wrz

2024

Dom modułowy dla dużej rodziny - co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem projektu?

Marzysz o przestronnym domu dla swojej rosnącej rodziny?

Czytaj więcej
domy całoroczne modułowe

03

wrz

2024

Dlaczego warto wybrać dom całoroczny z drewna?

Wyobraź sobie, że budzisz się w przytulnym, ciepłym wnętrzu, otoc

Czytaj więcej