Skandhouse Domy szkieletowe - Aktualności

Jak wybrać działkę?

jak wybrać dobrą działkę budowlaną

19

lip

2022

Jak wybrać działkę?

Wybór działki to pierwszy krok na drodze do budowy wymarzonego domu. Jest to niezwykle złożona kwestia - poza kwestiami formalnymi trzeba też rozpatrzyć aspekty praktyczne. Warto podejść do tego zadania etapowo. Poniżej nakreślamy, jak wygląda podejmowanie takiej decyzji w przypadku, gdy planowane jest zrealizowanie projektu domu szkieletowego, w technologii Steico lub skandynawskiej, w których to specjalizuje się firma Skand House.

Prawne aspekty inwestycji w grunt

Zakup działki musi być dokładnie przemyślany. Sprawdzeniu powinny podlegać nie tylko tak oczywiste rzeczy, jak jej wielkość oraz ukształtowanie terenu. Przede wszystkim należy zweryfikować, czy dana działka jest przeznaczona do zabudowy oraz czy posiada aktualny plan zagospodarowania miejscowego. Konieczne jest też sporządzenie stosownego aktu notarialnego - w przypadku braku planu miejscowego można dołączyć do tego dokumentu wypis warunków zabudowy. Na decyzję określającą warunki zabudowy czeka się kilka miesięcy. Jeżeli natomiast plan miejscowy jest w posiadaniu gminy, to wystarczy wypis (czas oczekiwania wynosi do 30 dni). Jak zatem łatwo zauważyć - kwestie formalne sprawniej przeprowadzić jeśli działka ma plan miejscowy. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest o tyle istotny, że dokładnie określa, jaka zabudowa może być umieszczona na danym terenie, jaka może być jej wysokość, szerokość elewacji, stopień nachylenia dachów.

Dodatkowo jeżeli działka znajduje się na terenie rekreacyjnym, to koszty podatku VAT wzrosną z 8 do 23 proc., ponieważ dom również będzie miał status "letniskowego". Inną istotną kwestią jest status działki, który uzyskujemy już posiadając wypis z planu miejscowego lub określone warunki zabudowy. W niektórych przypadkach zanim rozpoczniemy planowanie budowy domu szkieletowego konieczne jest też odrolnienie działki - czyli jej wykluczenie z produkcji rolniczej (i/lub leśnej) - działka powinna mieć status budowlanej. Aby wyłączyć ją z rejestru działek rolnych trzeba złożyć wniosek w geodezji starostwa, natomiast by wyjąć ją z kategorii działek leśnych potrzebne jest zaświadczenie z zarządu Lasów Państwowych.

Infrastruktura łącząca posesję z drogą publiczną to kolejny ważny element. Połączenie takie powinno być uzgodnione w zaświadczeniu gminnym, z kolei jeśli dojazd przechodzi przez prywatną drogę - należy postarać się o wpis do księgi wieczystej o możliwości jej użytkowania.

Typ ukształtowania terenu a budowa

Ukształtowanie terenu to ważny aspekt, który trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie działki. Najkorzystniejsze pod budowę są tereny płaskie - dzięki temu koszty budowy nie powiększają się. Poza kątem nachylenia terenu warto zbadać też sam grunt. Proces weryfikacji polega na wykonaniu serii odwiertów - aby określić rodzaj gruntu ale i poziom wód gruntowych. Plan budowy musi uwzględniać też usytuowanie budynku wobec stron świata. Powinno to zapewnić użytkownikom domu komfortowe warunki bytowe.

Kwestie praktyczne

Decydując się na zakup działki można wybierać spośród opcji uzbrojonych (zdecydowanie wygodniejszy wariant) oraz nieuzbrojonych. W tym drugim przypadku samodzielnie należy złożyć stosowne wnioski, które umożliwią montaż niezbędnych instalacji, takich jak prąd, woda bieżąca, kanalizacja. To jeden z etapów wieńczących okres planowania oraz finalizowania kwestii prawnych. Kolejne etapy można już złożyć na ręce profesjonalnych wykonawców. Firma Skand House w sposób kompleksowy zajmuje się budową szkieletowych domów drewnianych - od stworzenia projektu, po jego kompletne wykończenie (do stanu surowego lub do stanu "pod klucz"). Warto jak najskrupulatniej dobrać działkę budowlaną, by można było w pełni wykorzystać potencjał, jaki daje energooszczędne budownictwo szkieletowe.

Pozostałe aktualności

13

mar

2024

Korzyści dla zdrowia i komfortu mieszkańców

Drewniane domy wznoszone w oparciu o konstrukcje szkieletową to forma, która oferuje wiele zalet dla inwestorów oraz użytkowników.

Czytaj więcej

13

lut

2024

Jak chronić dom przed wilgocią?

Drewniane domy szkieletowe to doskonałe miejsce do mieszkania również ze względu na panują

Czytaj więcej