Skandhouse Domy szkieletowe - Aktualności

Domy drewniane - wpływ na zdrowie

Domy drewniane - wpływ na zdrowie

11

gru

2020

Domy drewniane - wpływ na zdrowie

Korzyści prozdrowotne z mieszkania w domu drewnianym

Współczesny człowiek większą część swojego życia spędza w pomieszczaniach zamkniętych. O ile w miejscu pracy mamy znikomy wpływ na otaczające nas warunki, to już wybierając dom można kierować się jego walorami prozdrowotnymi. Naturalny surowiec, jakim jest drewno, ma udowodniony naukowo korzystny wpływ na zdrowie człowieka.

Właściwy mikroklimat a typ domu

W domach drewnianych charakterystyczne jest to, że wewnątrz panuje optymalna wilgotność oraz nasycenie tlenem - a co za tym idzie - warunki dla pracy układu krążenia oraz oddechowego. We wnętrzu domu wykonanego w technologii Steico bądź technologii skandynawskiej poziom stresu u mieszkańców obniża się, łatwiej im też osiągnąć prawidłowe ciśnienie krwi czy stały rytm serca. Drewno wydziela olejki eteryczne, które mogą w istotny sposób stymulować regenerację organizmu jako całości. Oprócz tego ograniczane jest ryzyko rozwoju szkodliwych dla człowieka mikroorganizmów - jak grzyby czy pleśnie mogące się przyczyniać do powstawania schorzeń układu oddechowego czy alergii.

Kolejną zaletą domów z drewna pozostaje ich niska akustyczność. Hałas stanowi przecież jeden z czynników, które negatywnie wpływają na jakość życia człowieka... Oczywiście obok odpowiedniego surowca dużą rolę odgrywa tutaj sposób, w jaki tworzona jest konstrukcja. W przypadku domów wznoszonych w technologii Steico lub skandynawskiej taką akustyczność gwarantuje właściwa metoda uszczelniania, wykorzystująca m.in. najlepszej jakości wełnę mineralną.

Skoro mowa o akustyczności - nie sposób nie docenić również walorów izolacyjnych w zakresie termicznym. Drewno to "oddychający" surowiec budowlany, gdzie w zależności od warunków nagromadzona wilgoć może być wydalana bądź pochłaniana. Łatwiej również utrzymać w drewnianym domu temperaturę na jednym poziomie.

Jesteś zainteresowany domem drewnianym? Skontaktuj się z nami i poznaj szczegóły!

Praktyczne w każdym wymiarze

Czynnikiem, który wielu inwestorów przekonuje do domów drewnianych szkieletowych jest czas budowy - wynoszący zaledwie kilka miesięcy. Jednocześnie doceniana jest trwałość takich form - drewno jest poddawane specjalnej obróbce oraz impregnacji, która podnosi jego wytrzymałość. Specyficzne rozwiązanie, za jakie do niedawna było uważane budownictwo z prefabrykatów stopniowo zdobywa coraz więcej zwolenników. Nic dziwnego - technologia Steico pozwala stworzyć konstrukcję nie tylko funkcjonalną, odpowiednio wypełnioną izolacją, ale i estetyczną.

Wbrew nieprawdziwym informacjom domy drewniane wcale nie są łatwopalne. Wręcz przeciwnie, ich ognioodporność stoi na niezwykle wysokim poziomie - i to bez stosowania szkodliwych dla środowiska surowców, jakie nadal są wykorzystywane w tradycyjnym budownictwie.

Drewniane domy - ekologicznie wartościowe konstrukcje

Nie sposób nie zauważyć, że działalność człowieka, nie tylko w skali przemysłowej, ale także indywidualnej - ma negatywny wpływ na środowisko naturalne. Również produkcja materiałów budowlanych sprawia, iż do atmosfery emitowane są szkodliwe związki. Drewniane domy wyróżnia również to, że podczas ich produkcji takich związków wydzielanych do ekosystemu jest relatywnie mniej.

W naszym kraju drewniane domy wciąż jeszcze stanowią mniejszą część nowo wznoszonych konstrukcji. Warto jednak zauważyć, iż ich popularność stopniowo się zwiększa - nie bez przyczyny. Aspekt ekologiczny to tylko jeden z powodów. Współcześnie coraz bardziej wzrasta świadomość, że materiały wytwarzane z dużym udziałem energii oraz oddające do atmosfery znaczne ilości dwutlenku węgla - w szerszej perspektywie są szkodliwe nie tylko dla planety, ale i dla ludzkiego zdrowia.

 

  • Jakie są korzyści zdrowotne z mieszkania w domu drewnianym?

Domy drewniane zapewniają optymalną wilgotność i nasycenie tlenem, co korzystnie wpływa na układ krążenia i oddechowy. Drewno wydziela olejki eteryczne, które stymulują regenerację organizmu i ograniczają ryzyko rozwoju szkodliwych mikroorganizmów.

  • Czy domy drewniane są energooszczędne?

Tak, drewno jako "oddychający" surowiec budowlany pomaga utrzymać stałą temperaturę wewnątrz domu, co przekłada się na lepszą izolację termiczną i energooszczędność.

  • Jak długo trwa budowa domu drewnianego?

Budowa domu drewnianego trwa zaledwie kilka miesięcy, co jest jednym z głównych czynników przekonujących inwestorów do tego typu konstrukcji.

Pozostałe aktualności

nowoczesne domy energooszczędne

15

lip

2024

Jak wybrać projekt domu energooszczędnego?

Budowa energooszczędnego domu to nie tylko inwestycja w komfortow

Czytaj więcej
domy prefabrykowane skand house

08

lip

2024

Domy prefabrykowane - przyszłość budownictwa

Budowa domu jest jedną z najistotniejszych decyzji w życiu każdej

Czytaj więcej