Domy budowane przez Skand House ze standardem porównywalnym do domów pasywnych

12
gru
2022
Domy budowane przez Skand House ze standardem porównywalnym do domów pasywnych
Współcześnie w świadomym budownictwie celem jest nie tylko tworzenie domów, które będą zapewniać mieszkańcom komfortowe użytkowanie. Istotne jest też obniżenie zapotrzebowania energetycznego - zwłaszcza w dobie kryzysu. Domy energooszczędne oraz pasywne stale zyskują na popularności. W przypadku konstrukcji wznoszonych przez firmę Skand House standard energetyczny może być porównywalny do domów pasywnych. Co to oznacza? Zapraszamy do lektury.
Czym jest dom pasywny?
W domu energooszczędnym izolacyjność cieplna oraz akustyczna są na wysokim poziomie, jest on również wyposażony w instalacje umożliwiające korzystanie z OZE (odnawialnych źródeł energii). Dzięki temu zapotrzebowanie na energię nie przekracza 70 kWh/m2 rocznie. Dom pasywny to typ domu energooszczędnego, w którym zapotrzebowanie na energię jest kilkukrotnie niższe i wynosi mniej niż 15 kWh/m2 rocznie. Domy szkieletowe z powodzeniem mogą osiągnąć taki standard - zwłaszcza, jeśli przy ich konstrukcji wykorzystywane są technologia Steico lub skandynawska.
Dom pasywny wyróżnia się konstrukcją - stanowi jednorodną bryłę bez tzw. mostków termicznych, jest wyposażony w najnowocześniejsze modele okien oraz drzwi, w których współczynnik przenikania ciepła nie przekracza 0,8. Ogrzewanie domu pasywnego odbywa się przy pomocy połączenia pompy ciepła z wentylacją mechaniczną, ale też mogą być wykorzystywane inne metody OZE.
Domy Skand House - energooszczędność od podstaw
Szkieletowe domy firmy Skand House tworzone są na bazie drewna konstrukcyjnego o wyjątkowej wytrzymałości. Wykorzystanie LVL (warstwowo łączonego forniru) umożliwia zmniejszenie zużycia ilości drewna. Dzięki temu, że przy scalaniu konstrukcji nie są używane beton ani stal, a jedynie płyty OSB - szczelność całości jest o wiele lepsza. Współpracujemy z najlepszymi producentami dachówek, a nasi klienci mogą wybierać spośród kilku wariantów: modeli ceramicznych, cementowych czy blacho-dachówek.
Izolacja na medal
Jak wspomnieliśmy, konstrukcje proponowane przez Skand House tworzone są z najwyższej jakości drewna lub też drewnianych prefabrykatów. Każdorazowo wyróżnia je dobra higroskopijność oraz optymalna izolacja wewnętrzna oraz zewnętrzna - zarówno w zakresie termicznym, jak i akustycznym. Warto wspomnieć, że drewno nagrzewa się szybciej niż inne materiały budowlane. Doskonała izolacyjność jest wynikiem wyjątkowej warstwowej konstrukcji ścian, jak również wykorzystania takich materiałów, jak wełna szklana, folie paroizolacyjne i wiatroizolacyjne. Czynnikiem uzupełniającym jest też tzw. "ciepły montaż" okien i drzwi gwarantujący najlepsze rezultaty. Okna są oczywiście dodatkowo uszczelniane przy pomocy pianki polimerowej oraz specjalistycznych taśm z pianki PE (uszczelniającej i wygłuszającej) lub pianki FDA Flex (termicznie izolacyjnej oraz redukującej poziom drgań do minimum). Drewniany dom szkieletowy łatwo jest wyposażyć w optymalny poziom izolacyjności. W Skand House kładziemy nacisk na to, by każdy etap prac wyróżniał się dokładnością. Również w zakresie wyposażania domu w izolację wewnętrzną. W technologii Steico stosowane są w tym celu specjalne maty z włókien drzewnych, a także granulat STEICOzell do wypełniania pustych przestrzeni (np. w okolicach stropów dachowych).
Energooszczędność porównywalna ze standardem domów pasywnych jest na wyciągnięcie ręki. W domach szkieletowych typu skandynawskiego łatwo jest wprowadzić różnego rodzaju innowacje pozwalające na zagwarantowanie niezależności energetycznej. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, pompa ciepła powietrzna lub gruntowa, ogrzewanie podłogowe na podczerwień oraz panele fotowoltaiczne pozwalające pozyskiwać energię elektryczną ze słońca przez cały rok - wszystko to stanowi idealne zwieńczenie konstrukcji drewnianej, która wyróżnia się zarówno trwałością, jak i właściwym mikroklimatem we wnętrzach.
- Czym różni się dom pasywny od energooszczędnego?
Dom pasywny to zaawansowany typ domu energooszczędnego, w którym zapotrzebowanie na energię wynosi mniej niż 15 kWh/m² rocznie, co jest kilkukrotnie mniej niż w standardowym domu energooszczędnym (poniżej 70 kWh/m²).
- Jakie technologie stosuje Skand House, aby osiągnąć standard zbliżony do domów pasywnych?
Skand House wykorzystuje konstrukcje szkieletowe z drewna LVL i technologii Steico, które zapewniają wysoką szczelność i izolacyjność termiczną oraz akustyczną. Domy są wyposażone w nowoczesne okna, drzwi oraz instalacje OZE, takie jak pompy ciepła i fotowoltaika.
Pozostałe aktualności

10
kwi
2025
Jak wybrać meble do domu w stylu skandynawskim? Klasyka kontra nowoczesność
Skandynawski styl życia to wyraz umiłowania do natury, prostoty i funkcjonalności.
Czytaj więcej
03
kwi
2025
Adaptacja projektu domu murowanego na dom szkieletowy - czy to możliwe?
Na technologię szkieletową decyduje się coraz więcej inwestorów.
Czytaj więcej