Skandhouse Domy szkieletowe - Aktualności

Domy budowane przez Skand House ze standardem porównywalnym do domów pasywnych

12

gru

2022

Domy budowane przez Skand House ze standardem porównywalnym do domów pasywnych

Współcześnie w świadomym budownictwie celem jest nie tylko tworzenie domów, które będą zapewniać mieszkańcom komfortowe użytkowanie. Istotne jest też obniżenie zapotrzebowania energetycznego - zwłaszcza w dobie kryzysu. Domy energooszczędne oraz pasywne stale zyskują na popularności. W przypadku konstrukcji wznoszonych przez firmę Skand House standard energetyczny może być porównywalny do domów pasywnych. Co to oznacza? Zapraszamy do lektury.

Czym jest dom pasywny?

W domu energooszczędnym izolacyjność cieplna oraz akustyczna są na wysokim poziomie, jest on również wyposażony w instalacje umożliwiające korzystanie z OZE (odnawialnych źródeł energii). Dzięki temu zapotrzebowanie na energię nie przekracza 70 kWh/m2 rocznie. Dom pasywny to typ domu energooszczędnego, w którym zapotrzebowanie na energię jest kilkukrotnie niższe i wynosi mniej niż 15 kWh/m2 rocznie. Domy szkieletowe z powodzeniem mogą osiągnąć taki standard - zwłaszcza, jeśli przy ich konstrukcji wykorzystywane są technologia Steico lub skandynawska.

Dom pasywny wyróżnia się konstrukcją - stanowi jednorodną bryłę bez tzw. mostków termicznych, jest wyposażony w najnowocześniejsze modele okien oraz drzwi, w których współczynnik przenikania ciepła nie przekracza 0,8. Ogrzewanie domu pasywnego odbywa się przy pomocy połączenia pompy ciepła z wentylacją mechaniczną, ale też mogą być wykorzystywane inne metody OZE.

Domy Skand House - energooszczędność od podstaw

Szkieletowe domy firmy Skand House tworzone są na bazie drewna konstrukcyjnego o wyjątkowej wytrzymałości. Wykorzystanie LVL (warstwowo łączonego forniru) umożliwia zmniejszenie zużycia ilości drewna. Dzięki temu, że przy scalaniu konstrukcji nie są używane beton ani stal, a jedynie płyty OSB - szczelność całości jest o wiele lepsza. Współpracujemy z najlepszymi producentami dachówek, a nasi klienci mogą wybierać spośród kilku wariantów: modeli ceramicznych, cementowych czy blacho-dachówek.

Izolacja na medal

Jak wspomnieliśmy, konstrukcje proponowane przez Skand House tworzone są z najwyższej jakości drewna lub też drewnianych prefabrykatów. Każdorazowo wyróżnia je dobra higroskopijność oraz optymalna izolacja wewnętrzna oraz zewnętrzna - zarówno w zakresie termicznym, jak i akustycznym. Warto wspomnieć, że drewno nagrzewa się szybciej niż inne materiały budowlane. Doskonała izolacyjność jest wynikiem wyjątkowej warstwowej konstrukcji ścian, jak również wykorzystania takich materiałów, jak wełna szklana, folie paroizolacyjne i wiatroizolacyjne. Czynnikiem uzupełniającym jest też tzw. "ciepły montaż" okien i drzwi gwarantujący najlepsze rezultaty. Okna są oczywiście dodatkowo uszczelniane przy pomocy pianki polimerowej oraz specjalistycznych taśm z pianki PE (uszczelniającej i wygłuszającej) lub pianki FDA Flex (termicznie izolacyjnej oraz redukującej poziom drgań do minimum). Drewniany dom szkieletowy łatwo jest wyposażyć w optymalny poziom izolacyjności. W Skand House kładziemy nacisk na to, by każdy etap prac wyróżniał się dokładnością. Również w zakresie wyposażania domu w izolację wewnętrzną. W technologii Steico stosowane są w tym celu specjalne maty z włókien drzewnych, a także granulat STEICOzell do wypełniania pustych przestrzeni (np. w okolicach stropów dachowych).

Energooszczędność porównywalna ze standardem domów pasywnych jest na wyciągnięcie ręki. W domach szkieletowych typu skandynawskiego łatwo jest wprowadzić różnego rodzaju innowacje pozwalające na zagwarantowanie niezależności energetycznej. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, pompa ciepła powietrzna lub gruntowa, ogrzewanie podłogowe na podczerwień oraz panele fotowoltaiczne pozwalające pozyskiwać energię elektryczną ze słońca przez cały rok - wszystko to stanowi idealne zwieńczenie konstrukcji drewnianej, która wyróżnia się zarówno trwałością, jak i właściwym mikroklimatem we wnętrzach.

 

Pozostałe aktualności

nowoczesne domy energooszczędne

15

lip

2024

Jak wybrać projekt domu energooszczędnego?

Budowa energooszczędnego domu to nie tylko inwestycja w komfortow

Czytaj więcej
domy prefabrykowane skand house

08

lip

2024

Domy prefabrykowane - przyszłość budownictwa

Budowa domu jest jedną z najistotniejszych decyzji w życiu każdej

Czytaj więcej