Skandhouse Domy szkieletowe - Aktualności

Dom czy mieszkanie?

22

wrz

2020

Dom czy mieszkanie?

Stając u progu ważnych życiowych decyzji, jak np. posiadanie własnych czterech kątów, często zastanawiamy się co będzie tańsze: dom czy mieszkanie? Dlatego też postanowiliśmy przeanalizować ten temat i mamy pewne wnioski.

Dla naszego przykładu wzięliśmy pod uwagę dom parterowy o powierzchni 67,5 m2 (w naszej ofercie jest to projekt Z262D). Uwzględniamy realia lokalne, tzn. ceny w okolicach Bielska-Białej. W stanie deweloperskim z fundamentem wyceniliśmy go na kwotę ok. 267 500 zł brutto. Przypominamy, że budujemy w technologii skandynawskiej.

Oczywiście to nie jest całkowity koszt. Poza postawieniem konstrukcji domu musimy liczyć koszty zakupu działki oraz pozostałych kosztów pojawiających się przed rozpoczęciem budowy. Załóżmy, że decydujemy się na niewielką działkę pod miastem, którą można nabyć już za ok. 100 000 zł, uzbrojenie i pozostałe koszty to ok. 28 000 zł.

Zatem nasz domek będzie nas w sumie kosztował ok. 395 500 zł, co daje 5900 zł za m2 powierzchni użytkowej domu (pamiętajmy jednak, że realnie w tej cenie mamy jeszcze działkę)

Jak zatem sytuacja wygląda w przypadku mieszkania? Także i tutaj przeanalizowaliśmy kilka ogłoszeń sprzedaży mieszkań z rynku pierwotnego w stanie deweloperskim. Po porównaniu cen i parametrów 10 mieszkań w Bielsku-Białej, najbardziej zbliżonych do naszego domu, uśredniliśmy wyniki i ustaliliśmy, że za mieszkanie 3 pokojowe o metrażu 66,85 m2 (średnia wielkość analizowanych mieszkań), zapłacimy 394 000 zł ... ale... żadne z tych mieszkań nie zawiera w cenie miejsca w garażu ani komórki lokatorskiej, więc dochodzi jeszcze dodatkowy koszt średnio 40 000 zł! Tak więc realny koszt mieszkania z rynku pierwotnego to 434 000 zł, czyli ok. 6500 zł/m2.

Różnica to 38 500 zł!!! Za tą kwotę wyposażymy nasz dom dodatkowo w system rekuperacji, pompę ciepła, panele fotowoltaiczne lub zagospodarujemy ogród.
 

Oczywiście niniejszy artykuł uwzględnia wyłącznie względy finansowe, pozostałe aspekty, które stawiają dom ponad mieszkanie to temat na oddzielny artykuł, który na pewno wkrótce powstanie.

Pozostałe aktualności

13

mar

2024

Korzyści dla zdrowia i komfortu mieszkańców

Drewniane domy wznoszone w oparciu o konstrukcje szkieletową to forma, która oferuje wiele zalet dla inwestorów oraz użytkowników.

Czytaj więcej

13

lut

2024

Jak chronić dom przed wilgocią?

Drewniane domy szkieletowe to doskonałe miejsce do mieszkania również ze względu na panują

Czytaj więcej