
Czy warto mieć piwnicę w domu drewnianym?

17
Maj
2022
Czy warto mieć piwnicę w domu drewnianym?
Drewniane domy, które tworzy firma Skand House wyróżniają się wysoką jakością, trwałością oraz tym, że spełniają najwyższe standardy w zakresie energooszczędności oraz izolacyjności termicznej. Wysokiej klasy materiały wykorzystywane w toku wznoszenia domów szkieletowych drewnianych gwarantują nie tylko wytrzymałość, ale i estetyczność konstrukcji. Co jednak z dodatkowymi elementami? Poruszyliśmy już temat garażu. Jednak innym elementem, na który często zwracają uwagę inwestorzy pozostaje piwnica. Czy zatem możliwe jest posiadanie piwnicy w domu drewnianym szkieletowym oraz jakie mogą być ewentualne korzyści płynące z takiego rozwiązania?
Specyfika domów drewnianych
Domy szkieletowe drewniane budowane są przez Skand House w technologii skandynawskiej bądź też w systemie modułowym Steico. Zaletami takiej techniki budownictwa pozostaje nie tylko szybkość powstawania projektu (od zgody na budowę do stanu surowego mija raptem 6 miesięcy), ale też solidność wykonania i wykorzystanych materiałów. Warto też podkreślić, że drewno z którego powstają prefabrykaty pochodzi ze zrównoważonych źródeł. Wykorzystywanymi elementami są np. drewno konstrukcyjne KVH oraz C24, belki dwuteowe oraz wysokiej jakości surowce uszczelniające konstrukcję. Co jednak z fundamentami? Decyzję o posiadaniu piwnicy trzeba rozważyć pod względem opłacalności. Budowa piwnicy wiąże się z tym, że fundamenty muszą znaleźć się na większej głębokości. Dom musi być wznoszony poniżej głębokości, na jakiej przemarza grunt (czyli około 1 metra). Oczywiście wiele zależy od tego, jak kształtuje się rzeźba terenu na działce, czy istnieją różnice w wysokościach. Podpiwniczenie sprawdza się w każdym przypadku - także jeśli różnice wysokości są duże (wówczas możliwe jest wykorzystanie dodatkowej przestrzeni).
Dlaczego warto pomyśleć o piwnicy
Piwnica to nie tylko doskonały sposób na stworzenie dodatkowej przestrzeni do przechowywania sprzętów, przedmiotów czy stworzenie spiżarni. Współcześnie takie pomieszczenia coraz częściej są też przekształcane w kotłownię z instalacją grzewczą czy miejsce do umieszczenia pompy ciepła. Dodatkowo w piwnicy można urządzić dodatkowe pomieszczenie, które nie będzie bezpośrednio połączone z innymi pokojami w domu. Piwnica zdecydowanie sprawdza się w domach parterowych oraz tam, gdzie nie ma poddasza.
Podobnie jak w przypadku budowy tradycyjnego domu murowanego, również w przypadku domów drewnianych szkieletowych, budowa z piwnicą oznacza wyższe koszty. Inwestycja jest jednak opłacalna także z perspektywy czasu - domy z podpiwniczeniem mają wyższą wartość na wtórnym rynku nieruchomości.
Pozostałe aktualności

13
lis
2023
Domy z drewna zyskują na wartości
Domy szkieletowe to konstrukcje otwierające szereg możliwości nie tylko w zakresie tworzenia przestrzeni mieszkalnej, ale też w formie inwestycji.
Czytaj więcej
10
paź
2023
Korzyści ekologiczne domów drewnianych
Drewniane domy szkieletowe to konstrukcje, które zyskują na popularności z rozmaitych powodów.
Czytaj więcej