WYTYCZNE I DOKUMENTY POTRZEBNE DO UZYSKANIA POZWOLENIA NA BUDOWĘ
Często spotykamy się z pytaniami klientów co najeży zrobić żeby uzyskać pozwolenie na budowę. Jak to bywa w naszym kraju, nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od miejsca budowy jak również od interpretacji przepisów przez zaangażowanych w sprawę urzędników. Na szczęście zakres dokumentów i spraw do załatwienia jest zazwyczaj podobny, więc opiszemy niezbędne elementy które będą potrzebne w procesie uzyskiwania pozwolenia.
Pierwszą rzeczą jest posiadanie aktu notarialnego działki budowlanej, ponieważ Inwestorem może być każda osoba która ma zgodę na dysponowanie gruntem. Później należy uzyskać informacje na temat tego co można wybudować na tym terenie, w urzędzie otrzymamy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub w przypadku jego braku warunki zabudowy. Dokumenty te należy skonsultować z architektem, dzięki temu będzie wiadomo jaki rodzaj budynku można wybudować na działce. Architekt sprawdzi również czy w akcie notarialnym znajduje się zapis o dostępie do drogi publicznej, to bardzo ważne.
Gdy projekt zostanie wstępnie wybrany, w kolejnym kroku zleca się geodecie sporządzenie mapy do celów projektowych. Na jej podstawie architekt wrysowuje budynek na działce wraz z przyłączem niezbędnych mediów. Przy tej okazji należy uzyskać zgody od regionalnych dostawców, którzy w przyszłości podłączą się do istniejącego budynku. Architekt dodatkowo zleca wykonanie opinii geotechniczej gruntu potrzebnej w późniejszym terminie wykonawcy od fundamentów.
Na koniec architekt składa do urzędu w trzech egzemplarzach projekt zagospodarowania terenu wraz z projektem architektoniczno- budowlanym. Choć brzmi to dosyć prosto, to niestety tak nie jest. Nigdy nie wiadomo jakich dodatkowych dokumentów będzie potrzeba do uzyskania pozwolenia. Bez doświadczenia i niezbędnych uprawnień w dzisiejszych czasach jest niezwykle ciężko na własną rękę załatwić pozwolenie na budowę.
OSTATNIE ELEMENTY DO ZROBIENIA PO ZAKOŃCZENIU BUDOWY
Przyjmijmy, że zleciliście budowę swojego domu pod klucz. Wykonawca jest już na ostatniej prostej, montowane są drzwi wewnętrzne i oświetlenie, a lada moment przyjadą meble. Wszystko wskazuje na to, że już można się wprowadzać, niestety nadal to nie koniec.
Trzeba jeszcze zrobić przyłącza prądu, wody i ścieków, bez tego ani rusz. Warto pamiętać, żeby umówić takie przyłącza odpowiednio wcześniej i ustalić z wykonawcami terminy, bo może się okazać, że trzeba będzie na kogoś czekać bardzo długo. Wiele zależy od zapisów w projekcie zgłoszonym do pozwolenia na budowę, ale nie wolno zapomnieć o wykonaniu schodów przed wejściem do domu i tarasu.
Żeby można było spokojnie zamieszkać w nowym domu należy także zrobić odbiór budynku. Pozostałe sprawy co prawda nie będą już takie pilne, ale należy zadbać w przyszłości o zagospodarowanie terenu wokół domu, wykonać ogrodzenie i położyć kostkę brukową w wybranych miejscach.
CO NALEZY ZROBIĆ, ŻEBY DOSTAĆ ODBIÓR BUDYNKU
Pewnie większość z was nie ma szczegółowej wiedzy, co należy zrobić żeby otrzymać odbiór budynku i legalnie zamieszkać w swoim nowym domu. Postaramy się to opisać, choć zdajemy sobie sprawę że w zależności od urzędu te wytyczne mogą się trochę różnić. Dodatkowo sprawy nie ułatwiają systematyczne zmiany przepisów w prawie budowlanym.
Do uzyskania odbioru budynku potrzebny będzie szereg dokumentów, w tym zawiadomienie o zakończeniu budowy, które wypisuje kierownik budowy. W załączniku do zawiadomienia powinny znaleźć się uzupełniające opisy wraz z projektami zmian nieistotnych, tylko w przypadku gdy takie zmiany miały miejsce podczas procesu budowy. Będzie potrzebne również oświadczenie kierownika budowy wraz z jego uprawnieniami, kopia decyzji pozwolenia na budowę, oryginał dziennika budowy oraz geodezyjny pomiar powykonawczy.
To niestety jeszcze nie koniec, Inwestor od swoich wykonawców musi uzyskać protokoły odbioru wykonanych instalacji sanitarnych, elektrycznych, wody użytkowej, instalacji centralnego ogrzewania i wewnętrznej instalacji wodociągowej wraz z protokołami ich szczelności. Żeby tego było mało, należy jeszcze posiadać zaświadczenie o przyłączeniu do sieci energetycznej i wodociągowej.
Inwestorzy muszą również pamiętać o zaświadczeniu o nadaniu numeru nieruchomości. I to by było na tyle, chyba że budynek posiada komin, wtedy potrzebny jest jeszcze protokół z przeprowadzonych badań przewodów kominowych. Dodatkowo dla budynków, w których znajduje się instalacja gazowa potrzebne będą protokół szczelności instalacji gazowej, protokół z podłączenia urządzeń gazowych do przewodów kominowych oraz oświadczenie kierownika robót instalacji gazowej i zaświadczenie o przyłączu do sieci gazowej.