Skandhouse Domy szkieletowe - Aktualności

Budowa domu drewnianego na szkodach górniczych

30

gru

2021

Budowa domu drewnianego na szkodach górniczych

Wysoka jakość domów szkieletowych skandynawskich oraz tworzonych w technologii Steico jest jednym z priorytetów naszej firmy. Zwracamy uwagę na skrupulatność oraz wykorzystanie jakościowych surowców. Drewno skandynawskie jest twardsze od krajowej tarcicy. Konstrukcja domów szkieletowych drewnianych bądź domów wznoszonych w technologii Steico wyróżnia się stabilnością i trwałością. Czy jednak jest ona trwała na tyle, by teren pod budowę mógł być obszarem narażonym na szkody górnicze?

Negatywne oddziaływanie górniczej przeszłości na obszary oceniane są w skali 5-stopniowej. W przypadku kategorii I i II -  istnieje możliwość wystąpienia łagodnych szkód, III - ryzyko wystąpienia większych problemów, IV i V - ryzyko

pojawienia się dynamicznie postępujących i dużych szkód. Takie warunki geologiczno-górnicze zdecydowanie nie sprzyjają wznoszeniu jakiegokolwiek domu. Jednakże ogólnie - możliwość budowy na obszarach górniczych jest możliwa i legalna -regulują ją przepisy, w których zawarto m.in. wymagania techniczne w odniesieniu do domów.

Często podkreśla się, że to, czy budowla przetrwa lata w dobrej kondycji jest zależne od tego, czy ma on solidne fundamenty. To właśnie elementy nośne odpowiadają za przenoszenie na grunt wszelkich obciążeń. W przypadku domów drewnianych warto zauważyć, że całość konstrukcji mimo wysokiej trwałości jest przy tym lżejsza niż w przypadku budynków "tradycyjnych". Koszty budowy odpowiedniego fundamentu są nie tylko niższe - całość nie oddziałuje też na grunt z dużą siłą.

W przypadku terenu po szkodach górniczych warto zastosować też pewne techniki umożliwiające zabezpieczenie domu. Dotyczą one podstawowego projektu. Dom, który będzie stawiany na terenie zagrożonym opadaniem powinien:

  • charakteryzować się symetrycznym planem;
  • być wzniesionym na planie prostokąta;
  • być pozbawionym dużej ilości architektonicznych urozmaiceń (im prościej, tym bezpieczniej)

W przypadku domów szkieletowych drewnianych  dobrze jest zadbać przede wszystkim o wzmocnienie fundamentów. Konstrukcja sama w sobie jest odporna na drgania oraz na wychylenie - a więc na dwa z trzech parametrów, które destrukcyjnie wpływają na budynki. Wzmocnione fundamenty mogą znacząco pomóc w zahamowaniu szkodliwego wpływu krzywizny gruntu. Wedle wielu ekspertów oraz samych użytkowników drewnianych domów szkieletowych lub domów z drewnianych prefabrykatów lokalizacja budowy oraz rodzaj terenu są dużo mniej istotne w ich wypadku, niż ma to miejsce w przypadku murowanych konstrukcji.

Pozostałe aktualności

16

sie

2023

Drewniana elewacja

Myśląc o domu szkieletowym drewnianym przed oczami pojawiają się na ogół obrazy naturalnie prezentujących się budynków, w których drewno stanowi nie

Czytaj więcej
test szczelności budynków

11

lip

2023

Test szczelności - co to takiego?

Każdy budynek w przestrzeni miejskiej czy wiejskiej musi spełniać określone wymagania wyznaczone przez stosowne przepisy.

Czytaj więcej