Skandhouse Domy szkieletowe - Aktualności

Budowa domu drewnianego na szkodach górniczych

30

gru

2021

Budowa domu drewnianego na szkodach górniczych

Wysoka jakość domów szkieletowych skandynawskich oraz tworzonych w technologii Steico jest jednym z priorytetów naszej firmy. Zwracamy uwagę na skrupulatność oraz wykorzystanie jakościowych surowców. Drewno skandynawskie jest twardsze od krajowej tarcicy. Konstrukcja domów szkieletowych drewnianych bądź domów wznoszonych w technologii Steico wyróżnia się stabilnością i trwałością. Czy jednak jest ona trwała na tyle, by teren pod budowę mógł być obszarem narażonym na szkody górnicze?

Negatywne oddziaływanie górniczej przeszłości na obszary oceniane są w skali 5-stopniowej. W przypadku kategorii I i II -  istnieje możliwość wystąpienia łagodnych szkód, III - ryzyko wystąpienia większych problemów, IV i V - ryzyko

pojawienia się dynamicznie postępujących i dużych szkód. Takie warunki geologiczno-górnicze zdecydowanie nie sprzyjają wznoszeniu jakiegokolwiek domu. Jednakże ogólnie - możliwość budowy na obszarach górniczych jest możliwa i legalna -regulują ją przepisy, w których zawarto m.in. wymagania techniczne w odniesieniu do domów.

Często podkreśla się, że to, czy budowla przetrwa lata w dobrej kondycji jest zależne od tego, czy ma on solidne fundamenty. To właśnie elementy nośne odpowiadają za przenoszenie na grunt wszelkich obciążeń. W przypadku domów drewnianych warto zauważyć, że całość konstrukcji mimo wysokiej trwałości jest przy tym lżejsza niż w przypadku budynków "tradycyjnych". Koszty budowy odpowiedniego fundamentu są nie tylko niższe - całość nie oddziałuje też na grunt z dużą siłą.

W przypadku terenu po szkodach górniczych warto zastosować też pewne techniki umożliwiające zabezpieczenie domu. Dotyczą one podstawowego projektu. Dom, który będzie stawiany na terenie zagrożonym opadaniem powinien:

  • charakteryzować się symetrycznym planem;
  • być wzniesionym na planie prostokąta;
  • być pozbawionym dużej ilości architektonicznych urozmaiceń (im prościej, tym bezpieczniej)

W przypadku domów szkieletowych drewnianych  dobrze jest zadbać przede wszystkim o wzmocnienie fundamentów. Konstrukcja sama w sobie jest odporna na drgania oraz na wychylenie - a więc na dwa z trzech parametrów, które destrukcyjnie wpływają na budynki. Wzmocnione fundamenty mogą znacząco pomóc w zahamowaniu szkodliwego wpływu krzywizny gruntu. Wedle wielu ekspertów oraz samych użytkowników drewnianych domów szkieletowych lub domów z drewnianych prefabrykatów lokalizacja budowy oraz rodzaj terenu są dużo mniej istotne w ich wypadku, niż ma to miejsce w przypadku murowanych konstrukcji.

Pozostałe aktualności

13

mar

2024

Korzyści dla zdrowia i komfortu mieszkańców

Drewniane domy wznoszone w oparciu o konstrukcje szkieletową to forma, która oferuje wiele zalet dla inwestorów oraz użytkowników.

Czytaj więcej

13

lut

2024

Jak chronić dom przed wilgocią?

Drewniane domy szkieletowe to doskonałe miejsce do mieszkania również ze względu na panują

Czytaj więcej