Skandhouse Domy szkieletowe - Aktualności

Biurokracja przed rozpoczęciem budowy domu.

Skand House producent domów energooszczędnych

15

wrz

2021

Biurokracja przed rozpoczęciem budowy domu.

Pozwolenie na budowę jest nieodzownym elementem, o który należy zadbać jeszcze przed rozpoczęciem tego procesu. Ciekawym rozwiązaniem dla inwestorów (proponowanym również przez naszą firmę) jest możliwość nawiązania współpracy z architektem, w którego zakresie obowiązków mieści się również załatwianie spraw formalnych. Ponad to podejmując się stworzenia wstępnej wyceny budowy - Skand House uwzględnia  także koszt zatrudnienia kierownika budowy.

Zanim grunt stanie się własnością inwestora

Pierwszym krokiem na drodze do uzyskania pozwolenia jest sprawdzenie statusu działki. Najbardziej korzystnie dla inwestorów jest, jeśli w planie zagospodarowania przestrzennego uwzględniono jej przeznaczenie budowlane - wtedy wystarczy złożyć wniosek o wypis z tego planu (koszt tej formalności zamyka się w 100 zł), który otrzymuje się zaledwie po kilku dniach. W przypadku, gdy na terenie działki nie stworzono żadnego planu zagospodarowania przestrzeni, konieczne jest przedłożenie wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy terenu (składamy do w Wydziale Architektury w Urzędzie Gminy).

Jeśli konieczne jest wydanie decyzji o warunkach zabudowy terenu - to projekt nieruchomości powinien być gotowy wcześniej. Aby złożyć poprawnie wniosek o taką decyzję trzeba w nim opisać m.in. typ inwestycji i rodzaj zabudowy (wraz z ewentualnymi miejscami parkingowymi przewidzianymi na posesji), sposób zagospodarowania terenu wolnego od zabudowań, dojazd do posesji, zapotrzebowanie na wodę i inne media. Opisy te zyskują na wartości formalnej poprzez dołączenie mapy sytuacyjno - wysokościowej oraz wyrysu i wypisu z ewidencji gruntów. Co istotne - decyzję o warunkach zabudowy można, a nawet należy uzyskać jeszcze przed zakupem gruntu.

Coraz bliżej budowy - czas na projekt domu!

Decyzja dotycząca kształtu projektu oraz jego zakup jest priorytetowa. Dokładnie opisany projekt domu powinien być dopasowany do metrażu oraz rodzaju działki, a przynajmniej być zaadaptowany do warunków zabudowy. Istotne, aby projekt uwzględniał także technologię wznoszenia obiektu. Im prostszy, a raczej bardziej standardowy jest projekt - tym niższa jego cena oraz łatwiejszy do wykonania kosztorys całego przedsięwzięcia. Oczywiście zakup takiego projektu to dopiero początek. Dzięki pomocy geodety taki zarys jest dopiero przygotowywany do adaptacji. Projekt powinien zawierać: mapę z oznaczonymi granicami działki, układ komunikacyjny posesji, projekt uzbrojenia terenu jak również sposób odprowadzania nieczystości z terenu. Projektant, który zajmuje się tym etapem musi otrzymać 4 kopie projektu. Jego zadaniem jest naniesienie wszelkich zmian konstrukcyjnych, jak również oddanie takiego gotowego projektu do Urzędu Gminy (lub innego organu wydającego decyzję o pozwoleniu na budowę).

Formalności ciąg dalszy...

Po uzyskaniu pozwolenia na budowę wcale nie można jeszcze do niej przystąpić. Wydana po kilku tygodniach decyzja (do 65 dni) musi zostać uprawomocniona (co trwa 14 dni). Następnym krokiem jest kupno dziennika budowy - w urzędzie odpowiedzialnym za wydanie decyzji. Taki dziennik musi zostać zarejestrowany w Starostwie Powiatowym. Oprócz dziennika we wniosku musi się znaleźć także kopia pozwolenia na budowę, dowód opłaty skarbowej oraz (opcjonalnie) pełnomocnictwo dla osoby działającej w imieniu inwestora. Kiedy dziennik zostanie zatwierdzony jako prawomocny dokument - pozwolenie na budowę nabiera mocy na okres 3 lat. Pozwolenie to uprawnia nie tylko do rozpoczęcia prac, ale także do uzyskania ewentualnego kredytu hipotecznego.

Zanim zespół ekspertów przystąpi do budowy trzeba pomyśleć o podłączeniu niezbędnych mediów - energii elektrycznej, kanalizacji, wody oraz gazu ziemnego - bądź innego źródła ogrzewania. Aby możliwe było podłączenie mediów konieczne jest uzyskanie pozwolenia - wydawanego automatycznie na podstawie dokumentacji warunków technicznych. Równolegle trzeba pomyśleć o zatrudnieniu kierownika budowy. Dzięki firmie Skand House inwestorzy nie muszą się martwić szukaniem odpowiedniej osoby na stanowisko kierownika budowy. Zajmują się tym nasi specjaliści. Taki kierownik musi być zatrudniony na każdej budowie, to on zgłasza termin rozpoczęcia prac budowlanych w PIB (Powiatowym Inspektoracie Budowlanym). Osoba zatrudniona na tym stanowisku odpowiada za nadzór nad całością realizacji projektu. Prowadzi dziennik budowy podczas jej trwania, umieszczając w nim wszystkie zdarzenia, również te nieplanowane - a po zakończeniu składa go na ręce inwestorów. W PIB zgłaszane jest natomiast zakończenie budowy - co daje podstawę do uzyskania pozwolenia na użytkowanie nieruchomości.

Pozostałe aktualności

13

mar

2024

Korzyści dla zdrowia i komfortu mieszkańców

Drewniane domy wznoszone w oparciu o konstrukcje szkieletową to forma, która oferuje wiele zalet dla inwestorów oraz użytkowników.

Czytaj więcej

13

lut

2024

Jak chronić dom przed wilgocią?

Drewniane domy szkieletowe to doskonałe miejsce do mieszkania również ze względu na panują

Czytaj więcej